czy psy wyczuwają raka
Fot. Pixabay.com
Patryk Korzec - 29 Grudnia 2018

Psy wyczuwają raka! Oto jak się wtedy zachowują

Czy psy wyczuwają raka? Nasze niepozorne pupile oprócz zabawy i umilania nam wolnego czasu mogą również uratować nasze życie przed koszmarną chorobą, która przez ostatnie lata zabiła miliony ludzi na całym świecie? Doniesienia naukowców szokują, a my musimy zwrócić uwagę na kilka wyjątkowych zachowań zwierzaków. 

Czy psy wyczuwają raka? Takie głosy pojawiają się już od wielu lat, sporo czasu jednak zajęło przekonanie naukowców, by dokładniej zbadali sprawę i ostatecznie potwierdzili lub zaprzeczyli takim doniesieniom. W ostatnich latach testów i badań odbyło się wiele, przeznaczono na nie potężne środki finansowe, lecz ostatecznie akcja się opłaciła, a sprawa jest już jasna i nie pozostawia wątpliwości.

Czy psy wyczuwają raka?

Pierwsze doniesienia dotyczące tego, czy psy wyczuwają raka, datowane są na 1989 rok. Właśnie wtedy w czasopiśmie medycznym "The Lancet" pokazał się tekst, zgodnie z którym czworonóg miał wywąchać u swojego właściciela nowotwór złośliwy - czerniaka. W 2001 roku w tym samym czasopiśmie emerytowany lekarz, John Church napisał o dziwnym zachowaniu psa wobec opiekuna, które okazało się ostrzeżeniem. Ostatecznie pupil uratował życie ukochanego właściciela, cierpiał on bowiem na raka skóry. Zgodnie z najnowszymi badaniami w Instytucie Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN, psy rzeczywiście wykrywają markery rakowe różnych ludzkich organów, a w przypadku raka płuc i piersi skuteczność sięga nawet 70-90%. Zwykle są to jednak psy szkolone do takich zabiegów, przypadkowe wykrycia natomiast zdarzają się z nieco innych powodów.

Jak pies reaguje na raka?

Okazuje się, że doskonały węch pozwala psom rzeczywiście wykryć raka, a właściwie nie konkretnie raka, a to, że w organizmie właściciela zaszły poważne zmiany. Naukowcy biorą pod uwagę również to, że wskazówką dla nich mogło być zachowanie opiekuna, który nieświadomie uległo zmianie. Sam rak pachnie dla psa również inaczej - unikatowo, dlatego zwierze zaczyna się nim żywo interesować. Możliwe jest zawzięte wąchanie chorego miejsca, drapanie, skamlenie czy różnego rodzaju inne sposoby na dostanie się do źródła nowego zapachu w ciele właściciela.

Czy pies wyciąga choroby?

Psy dosłownie choroby z nas nie są w stanie wyciągnąć, jednak - tak jak zwrócono uwagę już wyżej - mogą dać nam jasno do zrozumienia, że z naszym organizmem dzieje się coś niepokojącego. Są bardziej czujne, a dzięki doskonałemu węchowi natychmiast wyczuwają wszystkie, nawet najdrobniejsze zmiany w swoich właścicielach. Dodatkowo lekarze potwierdzają, że psy rzeczywiście w pewien sposób nas uzdrawiają - doskonale potrafią motywować nas do walki o swoje życie oraz wyzdrowienia, co szczególnie istotne jest w przypadku starszych lub samotnych osób. Zapewniają także duże wsparcie psychiczne - dzięki kontaktowi z nimi można łagodzić swój stres, nerwice czy wrogość wobec otaczającego nas świata.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
12 najsławniejszych kotów świata [ZDJĘCIA]12 najsławniejszych kotów świata [ZDJĘCIA]Czytaj dalej

Jak pies zachowuje się przed śmiercią?

Pożegnanie z pupilem to chwila, której z pewnością nie chciałby doświadczyć nikt z nas, niestety w wielu przypadkach jest to nieuniknione. Chwila ta jest zwykle przykra, pełna łez i smutku, jednak czy da się ją w jakiś sposób przewidzieć? Wiele właścicieli czworonogów twierdzi, że przed śmiercią psy dawały im sygnały, że są to ich ostatnie chwile razem. Schorowane psy mające trudność z poruszaniem się nagle wstawały, machały ogonami, lizały właścicieli i po nich skakały, by za moment wrócić na swoje legowisko i wyzionąć tam ducha. W internecie można przeczytać takich wyznań tysiące, weterynarze i naukowcy jednak w żaden sposób nie potrafią ich wytłumaczyć.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Kim jest ojciec Agnieszki Chylińskiej? Córka poszła w ślady taty
  2. Potrawy na Boże Narodzenie smacznie i tanio. Nie musisz wydawać fortuny!
  3. Robert Lewandowski: Wykształcenie nie było jego mocną stroną, wtedy to zrobił
  4. Z kim ma dziecko Omenaa Mensaah? To jak wygląda i nazywa się jej syn, to dla wielu zaskoczenie
  5. Anna Mucha: wiek gwiazdy szokuje. Aktorka wygląda dużo młodziej!
RybakTo nie żart! Te gatunki zagrażają przyrodzie w PolsceCzytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News