Czy pies widzi kolory? Inaczej niż my

Czy pies widzi kolory? Inaczej niż my Źródło: Pexels/Pixabay

Czy pies widzi kolory? Istnieje mit, że psy nie rozróżniają kolorów. Czy to prawda?

Czy pies widzi kolory? Na pewno sporo osób zastanawia się, czy zwierzę widzi wszystko w ten sam sposób, co ludzie. Istnieje także często powielany mit, że zwierzęta te nie rozróżniają kolorów. Jednak nie jest to prawda, a ta teoria została obalona już w latach 80. XXI wieku.

Psy - podobnie jak ludzie - mają w siatkówce oka światłoczułe receptory odpowiadające za rozróżnianie kolorów. Człowiek posiada w oku trzy czopki odpowiedzialnie za rozróżnienie trzech podstawowych barw: czerwonego, zielonego i niebieskiego. Psy natomiast mają tylko dwa, które rozróżniają odcienie żółtego i niebieskiego. Co to oznacza w praktyce?

Jak pies widzi?

Ludzkie oko jest w stanie rozróżnić nawet 10 milionów kolorów. Psy z racji mniejszej ilości receptorów, widzą tych kolorów znacznie mniej. Kolor zielony czy pomarańczowy zostanie odebrany przez psa jako różne odcienie żółtego. Podając kolejne przykłady, fioletowy zobaczą jako niebieski, a czerwony jako niemalże czarny. Z racji tego, że psie oczy są bardzo wrażliwe na kolor żółty i niebieskie, powinniśmy decydować się na kupno zabawek zwłaszcza w tych barwach. Z pewnością nasz pupil będzie nam za to wdzięczny. 

Psy znacznie lepiej od ludzi widzą w ciemności. Za siatkówką oka psa znajduje się makata odblaskowa, która pozwala wyłapać psu więcej fotonów. Właśnie z tego powodu oczy zwierzęcia nie robią się na zdjęciach czerwone, kiedy robi im się fotografię z lampą błyskową. Dokładnie ta sama właściwość odpowiada za to, że widząc psa w ciemności, mamy wrażenie, że świecą mu się oczy. Psie oko jest naszpikowane fotoreceptorami odpowiedzialnymi za odbiór kształtu i ruchu. Czworonogi nie potrzebują dużo światła, gdyż bazują głównie na węchu i instynkcie myśliwego. Pies to z założenia drapieżnik i błyskawicznie reaguje na ruch. Dlatego psy często szczekają na rowerzystów czy biegaczy.

Czworonogi mają dużą soczewkę oka, dzięki czemu lepiej widzą w ciemnościach, ale ich wizja nie jest tak ostra, jak ludzka. W przypadku ludzi rozmiar soczewki zmienia się w zależności od tego, jak daleko jest interesujący nas przedmiot. Psy nie mają takiej możliwości. Ponadto ewolucja wykształciła różnie poszczególne rasy psów. Niektóre z nich lepiej widzą obiekty znajdujące się w oddali, inne cierpią na krótkowzroczność.

Pies nie widzi też tak daleko, jak człowiek — co wynika z niedużego wzrostu czworonogów. Dzięki temu, jeśli umieścimy w domu jakieś przedmioty wysoko, jest szansa, że zwierzę ich nie zauważy i nie będzie próbowało ich strącić.

Źródło: piesologia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News