Czy pies się poci? Odpowiedź może zaskoczyć

Czy pies się poci? Odpowiedź może zaskoczyć Źródło: pxhere

Czy pies się poci? Wielu z nas posiada czworonoga. Warto wiedzieć, czy psy się pocą, zwłaszcza, gdy lato jest tuż za pasem. Poznajcie wiele objawów przegrzania się zwierzęcia oraz jakie kroki podjąć w przypadku zauważonej hipertermii.

Czy pies się poci? 

Obserwując naszego pupila w gorący, letni dzień możemy odnieść wrażenie, że ma doskonały system chłodzący ciało. Gdy my siedzimy cali mokrzy od potu, nasz pies co najwyżej siedzi z wystawionym językiem. 

Mimo że może to wyglądać inaczej, tak naprawdę to ludzie o wiele skuteczniej zwalczają problem zbyt wysokiej temperatury ciała. Pocąc się schładzamy w zasadzie cały organizm w bardzo krótkim czasie. Ale pozostaje pytanie, czy pies się poci?

Zaskakująca anatomia czworonoga

Owszem, psy posiadają kilka gruczołów służących do produkcji potu. Zaskakująco, większość z nich ukryta jest w łapach zwierzęcia. Tym samym, by przyśpieszyć proces ochładzania organizmu, pies podejmuje próbę przez otwarcie pyska, wysunięcie języka i przyśpieszone oddychanie. 

Łatwo poznać, czy Twój pupil jest przegrzany, można to dostrzec po powiększonych naczyniach krwionośnych w uszach i na twarzy co sprawia, że krew płynąca bliżej skóry jest szybciej schładzana. Należy pamiętać, że zabawa w upalny dzień może prowadzić do przegrzania organizmu, czyli hipertermii. Standardowo, temperatura psa powinna się wahać od 38 do około 39 stopni Celsjusza. Według weterynarzy, za przegrzanego psa uważa się zwierzę, którego temperatura wynosi około 41 stopni Celsjusza.

Ochrona przed temperaturą

Jak uchronić swojego pupila przed upałem? Podczas spacerów, należy zwrócić uwagę na usta, nos oraz uszy zwierzęcia, gdyż to one są najbardziej narażone na poparzenia słoneczne. Należy pamiętać, jeżeli temperatura na zewnątrz jest wysoka, w godzinach popołudniowych spacery należy ograniczyć do minimum. 

Jeśli zauważymy, że nasz pies jest osłabiony, ciężko oddycha, omdlewa czy ma zaczerwienione dziąsła oraz okolice oczu, należy natychmiast się skontaktować z najbliższym weterynarzem. 

Źródło: CafeAnimal

Następny artykuł