Czy pies może jeść ryż? Zadbaj o zdrowie pupila

Czy pies może jeść ryż? Zadbaj o zdrowie pupila Źródło: pxhere/060519

Czy pies może jeść ryż? Poprawnej odpowiedzi na to pytanie powinien udzielić każdy, kto się nim opiekuje. Dla wielu szczęśliwych posiadaczy czworonogów, to, w jaki sposób odżywiają się ich podopieczni jest bardzo ważne. W końcu pies to najlepszy przyjaciel człowieka, a jak powszechnie wiadomo, o swoich najbliższych należy dbać. Aby odpowiednio zatroszczyć się o pupila potrzeba nie tylko dobrych chęci, ale także specjalistycznej wiedzy.

Czy pies może jeść ryż? To nieco zaskakujące pytanie powinno skłonić do refleksji każdego, kto chce w należyty sposób opiekować się swoim pupilem. Współcześnie wciąż nie każdy posiada świadomość, że dieta psa i człowieka powinny się różnić. Przekonanie, że czworonóg powinien jeść resztki jedzenia po swoim właścicielu pokutuje zwłaszcza na wsi. Okazuje się, że dobranie odpowiednich składników odżywczych dla swojego psa nie wymaga wcale dużego nakładu pracy, a może zapewnić zwierzakowi dłuższe i zdrowsze życie. 

Stereotypy na temat żywienia psów są szkodliwe

Aby rozstrzygnąć, co powinno znaleźć się w psiej misce, wielu powołuje się na tryb życia tych zwierząt jeszcze przed udomowieniem ich przez człowieka. Uważają, że skoro "pies na wolności" jadł tylko mięso, ignorując przy tym inne składniki, to nie należy ingerować w ten ustalony przez naturę porządek. Według nich, ci którzy karmią tego czworonoga czymś innym lub dają mu do spróbowania słodyczy, chcąc by i ich przyjaciel zakosztował ludzkich przyjemności, niewątpliwie wyrządzają mu  krzywdę. Okazuje się, że takie opinie nie są do końca prawdziwe.

Czy pies może jeść ryż? specjaliści są w tej kwestii zgodni

Choć udział węglowodanów w psiej diecie budzi wiele obaw w społeczeństwie, nie ma żadnych badań, które uzasadniałyby konieczność wyeliminowania cukrów z życia naszych zwierząt. Ich obecność w misce jest nawet zalecana, ponieważ są one tzw. wypełniaczami, które sprawiają, że pies nie odczuwa głodu przez długi czas. Dlatego specjaliści twierdzą, że nie ma żadnych przeciwwskazań, aby ryż stanowił element codziennego jadłospisu pupila.

Właściciele, którzy nie stosowali się do zaleceń zwolenników diety bezzbożowej, mogą więc odetchnąć z ulgą. Psy wbrew obiegowej opinii nie mają problemu ze strawieniem tego typu zboża, co związane jest z biologicznym procesem dostosowania się zwierząt do zmieniających się warunków. Co więcej, ryż stanowi idealny pokarm dla psów, które cierpią na różnego typu dolegliwości układu pokarmowego. Ponadto jest on źródłem wielu witamin, które umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie organizmu, m.in. witaminy B, cynku, fosforu.

Warto wybrać ryż brązowy, który w przeciwieństwie do swojego białego odpowiednika, posiada w swoim składzie więcej białka niż skrobi. Dodawanie ryżu do codziennych posiłków jest zalecane przede wszystkim wtedy, gdy nasz pupil jest podatny na liczne alergeny, szczególnie wtedy, gdy jest uczulony na gluten. Inaczej spożycie tego specjału powinno ograniczyć się do paru razy w tygodniu. Właściciel powinien jednak upewnić się, że jego pupil nie jest uczulony na ryż - w razie stwierdzenia alergii lepiej nie uwzględniać tego przysmaku w psim menu. 

Źródło: Napsimtropie

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News