Czy pies może jeść orzechy? Uważaj na swojego pupila

Czy pies może jeść orzechy? Uważaj na swojego pupila Źródło: Wikimedia Commons/Adi 4000

Czy pies może jeść orzechy? W tym artykule wyjaśniamy, czy można urozmaicić dietę czworonoga bakaliami.

Czy pies może jeść orzechy? Niektóre gatunki orzechów mogą być dobrym uzupełnieniem diety dla czworonoga. Tajemnica jednak tkwi w odpowiednich dawkach i doborze gatunku orzecha. Nie wszystkie i nie w każdej ilości się nadają, a niektóre z nich mogą nawet zaszkodzić. W większości przypadków jednak, podobnie jak dla ludzi, są całkiem zdrowe.

Czy pies może jeść orzechy? Zależy jakie i ile

Najbezpieczniejsze dla czworonogów są orzechy archaidowe, nazywane też ziemnymi. Należy jednak kupować takie bez dodatku przypraw — solone zdecydowanie odpadają. Jeśli pies nie reaguje na nie alergicznie, nie powinny powodować problemów żołądkowych. Z takich orzechów robione jest też masło orzechowe, które psy bardzo lubią. Jeśli nie będziemy dawać go zwierzakowi zbyt dużo, nie powinno mu zaszkodzić.

Orzechy włoskie zawierają sporo wapna, żelaza i magnezu. Pozytywnie wpływają na ludzki układ trawienny i co ciekawe — na psi też. Należy jednak zachować umiar i ograniczyć psu orzechy do nie więcej niż kilku sztuk. W zbyt dużej ilości mogą być groźne dla zdrowia czworonoga. Orzech włoski zawiera dużo oleju i w zbyt dużej ilości może powodować choroby jelit. Należy też uważać na skorupki, które są trujące — pod żadnym pozorem nie można dopuścić, aby zjadł je pies.

W przypadku orzechów laskowych również trzeba uważać na skorupkę. Ten typ bakalii również można podawać psu. Należy zwrócić uwagę na reakcje psa na ten typ orzecha, bo są one mocno alergiczne i nie każdy zwierz będzie je tolerował. Tak jak w przypadku orzechów włoskich, nie powinno się przesadzać z ich ilością. W rozsądnej dawce będą źródłem cennej witaminy E, która pozytywnie wpłynie na sierść psa. Ponadto dostarczają organizmowi cynku, potasu, magnezu, miedzi i żelaza.

Co z migdałami? Te również powinny być ostrożnie dawkowane. Są bardzo tłuste i długo się trawią, dlatego mogą być powodem otyłości i niestrawności. W bardzo ograniczonych ilościach dostarczą psu nie tylko witaminę E, ale także B1 i B2. Zawierają również sporo cynku, magnezu i żelaza.

Natomiast nie należy pod żadnym pozorem dawać psu orzechów macadamia. One, jako jedne z nielicznych, mogą zaszkodzić psu.

Źródło: zooart

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News