Czy maturę naprawdę trudno zdać? Wcale nie, to dziecinnie proste

Czy maturę naprawdę trudno zdać? Wcale nie, to dziecinnie proste Źródło: pixabay.com/free-photos

Czy matura jest trudna do zdania? Co roku maturzyści narzekają, że ich egzaminy są trudniejsze od tych z poprzedniego roku lub dwóch. Czy to prawda? A może to ich subiektywne odczucia, ponieważ nie przygotowali się na tyle, na ile mogli, by napisać na super wyniki i bez nerwów składać papiery na wymarzony kierunek na najlepszej uczelni?

Czy matura jest trudna? Według statystyk z zeszłego roku, matury podobnie do tego roku odbyły się między 4 a 23 maja 2018, do egzaminów obowiązkowych przystąpiło prawie 250 tysięcy uczniów, z czego 158 tysięcy to absolwenci liceów ogólnokształcących oraz 90 tysięcy z techników. 

Według większości uczniów geografia jest najłatwiejszym przedmiotem na maturze i dlatego to właśnie ją tak często wybierają jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Kolejne były biologia i chemia, które dają zdecydowanie najwięcej perspektyw.

Spośród absolwentów, którzy przystąpili do wszystkich egzaminów obowiązkowych, świadectwo dojrzałości uzyskało prawie 80%, dokładnie 79,7% zdających, osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminu poprawkowego było 14,8%, natomiast osób, które nie zdały egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu było 5,5%. Najniższą zdawalność z przedmiotów obowiązkowych odnotowała matematyka, tylko 83%, i to jej uczniowie najbardziej się boją.

Matura - co trzeba zdawać i kiedy jest zdana? Jakie przedmioty wybrać?

Przedmiotami, które musi zdać każdy uczeń, chcący otrzymać świadectwo dojrzałości są: język polski, matematyka, nowożytny język obcy oraz wybrany przedmiot na poziomie rozszerzonym. Ten ostatni jako jedyny musi zostać napisany obowiązkowo na poziomie wyższym niż podstawowy. Oczywiście jest możliwość zdawania również innych przedmiotów, takich jak biologia, geografia, czy informatyka na poziomie rozszerzonym, jednak jest to wariant dodatkowy i tych przedmiotów może być maksymalnie pięć. 

Aby otrzymać świadectwo, a tym samym zdać egzamin maturalny należy uzyskać co najmniej 30% z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej oraz części pisemnej, a także przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, dla tego przedmiotu nie jest określony próg zaliczenia.

To jakie konkretnie przedmioty wybrać, by dostać się na wymarzony kierunek, trzeba sprawdzać indywidualnie. Na oficjalnych stronach uczelni w zakładce rekrutacje wymienione są poszczególne przedmioty, które są punktowane w drodze przyjmowania na uczelnie wyższe na poszczególne kierunki.

Czy matura jest trudna - jak zdać?

Jak zdać maturę? To proste, wystarczy systematyczna praca i nauka. Nie możemy liczyć, że w miesiąc przyswoimy wiedzę z  trzech lat nauki w liceum lub czterech w technikum.

To jeden z najważniejszych egzaminów w całym życiu, a już na pewno najistotniejszy w życiu młodego człowieka. To od niego zależy, na jakie studia będzie mógł aplikować. Jeśli pracowaliście systematycznie przez cały okres nauki w szkole przedmaturalnej, to kilka tygodni przed samym egzaminem warto skupić się już tylko na powtórkach. Ponadto w ciągu ostatniej klasy warto rozwiązywać zadania maturalne, które pojawiły się w poprzednich latach na egzaminie, pomoże to nie tylko przyswoić wiedzę, ale również oswoić się z formą tego ważnego sprawdzianu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. O której jest matura z polskiego? Ile trwa i kiedy się kończy?
  2. Kiedy matura 2019? Zbliża się najważniejszy egzamin w karierze szkolnej
  3. Matura z polskiego - terminy i arkusze. Jak się przygotować?
  4. Jak przygotować się do matury ustnej z polskiego? Zrób sobie powtórkę jeszcze raz
  5. O której zaczyna się matura z matematyki? Ile trwa egzamin?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News