Czy Leszek Balcerowicz jest profesorem? To zacny naukowiec

Czy Leszek Balcerowicz jest profesorem? To zacny naukowiec Źródło: youtube.com/ audioteka

Czy Leszek Balcerowicz jest profesorem? To wybitny ekonomista, który od lat komentuje wydarzenia na polskiej arenie politycznej. Przede wszystkim skupia się na aspekcie gospodarczym, który jest mu bliski. Jakie tytuły naukowe zdobył przez lata kariery naukowej?

Czy Leszek Balcerowicz jest profesorem? Jaki tytuł naukowy posiada były wiceprezes Rady Ministrów i były minister finansów?

Leszek Balcerowicz urodził się 19 stycznia 1947 roku, wykształcenie zdobywał w Szkole Głównej Planowania i Statystyki na wydziale handlu zagranicznego. Tam też otrzymał dyplom magisterski z wyróżnieniem, co było nie lada wyzwaniem.

Na początku lat 70. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, żeby kontynuować naukę i spojrzeć na gospodarkę z trochę innej perspektywy. W 1974 roku uzyskał tytuł MBA na Saint John's University.

W kolejnym roku obronił pracę doktorską, jego praca zatytułowana była "Koszty przedsięwzięć innowacyjnych". I od razu zaczął pracę na stanowisku adiunkta w Szkole Głównej Planowania i Statystyki na Instytucie Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych, z którym był związany przez ponad dekadę.

Czy Leszek Balcerowicz jest profesorem? Wciąż jest aktywny zawodowo

Leszek Balcerowicz zdobywał doświadczenie nie tylko w Polsce, ale również za granicą. W latach 80. odbył kilka stażów naukowych, między innymi na University of Sussex i Uniwersytecie w Marburgu.

W 1990 roku habilitował się, praca którą przedstawił to rozprawa "Systemy gospodarcze. Elementy analizy porównawczej". Następnie objął stanowisko profesora nadzwyczajnego w przekształconej z SGPiS Szkole Głównej Handlowej. Na warszawskim uniwersytecie kierował Katedrą Międzynarodowych Studiów Porównawczych.

Na swoim koncie ma wiele publikacji naukowych i książek o tematyce gospodarczej. Jego ostatnia publikacja to książka pod tytułem "Lech. Leszek. Wygrać Wolność", która jest zapisem wspomnień Lecha Wałęsy i Balcerowicza.

Za swoje zasługi otrzymał Order Orła Białego. Z inicjatywy profesora Leszka Balcerowicza powstało Forum Obywatelskiego Rozwoju, którego celem jest rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce poprzez wzrost świadomości i zwiększenie  aktywności.

  1. Klaudia Halejcio: Taniec z gwiazdami był dla niej szansą. Jak z niej skorzystała?
  2. Paweł Krucz: Instagram, ojciec, rodzina. Kim jest aktor serialu Pierwsza Miłość?
  3. Kim jest siostra Renaty Kaczoruk? Gwiazda niewiele o niej mówi
  4. Prowadzący "Koło fortuny" ma piękną partnerkę. Kim jest żona gwiazdora?
  5. Anna Dymna - ile ma lat polska ikona? Mimo wieku wygląda świetnie
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News