Czy księżna Kate będzie królową
YouTube/UserSam
Monika Domańska - 8 Maja 2019

Czy księżna Kate będzie królową? Odpowiedź nie jest prosta

Czy księżna Kate będzie królową, kiedy na tron wstąpi jej mąż William? Wszystko zależy od tradycyjnie ustalonej hierarchii. Niektórzy twierdzą, że byłoby to niesprawiedliwe, ponieważ książę Filip nie miał szans na uzyskanie porównywalnego tytułu.

Czy księżna Kate będzie królową po tym, jak książę William obejmie panowanie? Aby rozwiać tę wątpliwość, należy przeanalizować zasady obowiązujące w hierarchii brytyjskiej rodziny królewskiej. Oczywiście, w pierwszej kolejności prawo do tronu ma pierworodny syn Elżbiety II, czyli książę Karol. Co ciekawe, jego druga żona Camilla, prawdopodobnie nie otrzyma tytułu królowej, choć nie wynika to z tradycyjnego rozporządzenia.

Zasady dziedziczenia tytułów w brytyjskiej monarchii są dość skomplikowane

Otóż gdy książę Karol podjął decyzję o poślubieniu ukochanej, królowa nie zgodziła się, by jego przyszła żona mogła być kiedyś tytułowana królową. Nie było to spowodowane antypatią Elżbiety II względem synowej, lecz ówczesnym negatywnym wizerunkiem Camilli. Brytyjskie społeczeństwo obwiniało ją o tragiczny los Diany - plotki głoszą, że w czasie pierwszego małżeństwa książę Karol spotykał się potajemnie ze swoją pierwszą i jedyną miłością. Jednak po pewnym czasie nowa żona zyskała serce mieszkańców wyspy, którzy postanowili puścić w niepamięć minione wydarzenia. Być może dlatego w 2018 roku w tajemniczych okolicznościach zaginął dokument zakazujący księżnej Camilli uzyskania miana królowej po śmierci Elżbiety II.

A co z księciem Filipem? Paradoksalnie na drodze do zyskania przez niego tytułu stanął patriarchalny system dziedziczenia, w którym król znajduje się wyżej od królowej. Ponieważ od 1952 r. rządy sprawuje wywodząca się z monarchii Elżbieta II, jej mężowi przysługuje jedynie tytuł księcia małżonka. Dlaczego? Gdyby książę Filip zyskałby tytuł króla, stałby w hierarchii wyżej niż jego małżonka, tym samym objąłby panowanie.

Czy Kate Middleton będzie królową, jeżeli jej mąż stanie się królem? Odpowiedź jest oczywista

Zgodnie z zasadami dziedziczenia nic nie stoi na przeszkodzie, by pewnego dnia księżna Cambridge mogła zyskać tytuł królowej, ponieważ i tak zajmowałaby niższą pozycję niż jej małżonek. Elżbieta II podejmuje ostatnio nowoczesne decyzje - jedną z nich są zmiany w zasadach dziedziczenia, księżniczka Charlotte jest pierwsza w kolejce do tronu, chociaż nie jest chłopcem. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że i księżna Camilla będzie jeszcze mogła zyskać królewski tytuł.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News