Czy dowód osobisty trzeba wyrabiać w miejscu zameldowania? Odpowiedź

Czy dowód osobisty trzeba wyrabiać w miejscu zameldowania? Odpowiedź Źródło: youtube.pl/Android.com.pl

Czy dowód osobisty trzeba wyrabiać w miejscu zameldowania? Odpowiedź na nurtujące was pytanie. Co zrobić, gdy nie mamy możliwości złożenia wniosku osobiście? Podpowiadamy jak uniknąć kolejek w urzędzie i zrobić to możliwie jak najszybciej.

Czy dowód osobisty trzeba wyrabiać w miejscu zameldowania? To jedno z najczęściej zadawanych pytań, gdy musimy postarać się o nowy dokument. Na szczęście w dzisiejszych czasach urzędnicy wychodzą na przeciw potrzebom dynamicznie rozwijającego się społeczeństwa i dają nam możliwość uzyskania dowodu osobistego na trzy sposoby: w urzędzie gminy, przez internet lub z pomocą urzędników, jeśli nie możemy złożyć wniosku w standardowym trybie.

Pierwszy ze sposobów, to tradycyjna wizyta w urzędzie gminy, który nam najbardziej pasuje, lub do którego mamy najbliżej. Obowiązek meldunku został zniesiony, dlatego przywiązanie do konkretnego urzędu straciło już rację bytu. Jeśli pracujemy w innej miejscowości niż ta, w której mieszkamy i będzie nam wygodniej złożyć wniosek wracając z pracy - nie ma problemu! Należy jednak pamiętać, że dokument będzie gotowy do odbioru tam, gdzie o niego poprosiliśmy. 

Czy dowód osobisty trzeba wyrabiać w miejscu zameldowania? Nowe możliwości

Od niedawna pojawiła się możliwość uzyskania dokumentu przez internet. Wszystko dzięki istnieniu profilu zaufanego, który pozwala na potwierdzanie naszej tożsamości w sieci. Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do korzystania z elektronicznego podpisu i wyrabiania e-dowodów. To duże ułatwienie zarówno dla urzędników, jak i samych posiadaczy. Posiadając już swój zaufany profil, możemy bez problemu złożyć wniosek o nowy dowód osobisty przez internet i nie zaprzątać sobie głowy wizytą w urzędzie lub - co gorsza - marnowaniem czasu w kolejce do okienka. 

Może się zdarzyć, że w wyniku choroby lub niepełnosprawności pozostajemy w domu czy szpitalu, bez możliwości złożenia wniosku w urzędzie bądź przez internet. W takiej sytuacji wystarczy skontaktować się z urzędem gminy, a jego pracownicy na pewno nam pomogą uzyskać dowód osobisty.

Warto pamiętać, że oprócz wniosku i zdjęcia spełniającego wymogi ministerstwa, należy zabrać ze sobą inny dokument potwierdzający naszą tożsamość. Najlepiej sprawdzi się ważny paszport z aktualnym zdjęciem lub prawo jazdy. Na stronie Ministerstwa Cyfryzacji znajdziesz wyszukiwarkę, która pokaże gdzie znajduje się najbliższy urząd gminy.

Źródło: obywatel.gov.pl

Następny artykuł