Czy w tym roku będzie zmiana czasu? Politycy wciąż nie mogą się dogadać

Czy w tym roku będzie zmiana czasu? Politycy wciąż nie mogą się dogadać Źródło: pixabay.com/Alexas_Fotos

Czy będzie zmiana czasu w 2019? Zmiana wskazówek zegara dwa razy w roku jest dość męcząca, nie tylko dla Polaków, ale też dla wielu Europejczyków, którzy również zmuszeni są do przestawiania zegarków co sześć miesięcy. W 2018 roku podniosła się głośna dyskusja na temat tego, czy Unia Europejska powinna zlikwidować zmianę czasu. Po debatach i ankietach głosy w tej sprawie lekko ucichły.

Czy będzie zmiana czasu w 2019? W zeszłym roku Komisja Europejska zaproponowała, aby przestawienie zegarków odbyła się ostatni raz właśnie w roku 2019. Każdy kraj członkowski miałby wybrać, czy na stałe będzie stosować czas letni, czy zimowy.

Komisja Europejska podczas wakacji zebrała około 5 milionów odpowiedzi na temat zmiany czasu. Aż 84% respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu.

 - Komisja proponuje dzisiaj zmianę. Trzeba znieść zmianę czasu. Państwa członkowskie same powinny decydować o tym, czy ich obywatele funkcjonują w czasie letnim czy zimowym - mówił szef KE.

Czy jest i po co nam zmiana czasu? Ile lat jest zmiana czasu w Polsce?

Każdego roku, w ostatnią niedzielę marca, w nocy z soboty na niedzielę, w tym roku z 30 na 31 marca, przestawiamy wskazówki zegarków o godzinę do przodu. W ten sposób wprowadzamy czas letni. Pamiętajmy jednak, że podstawowym czasem jest czas zimowy, a nie letni, jak niektórzy niesłusznie uważają. To tylko czas przejściowy.

Pomysłodawcą zmiany czasu był już Benjamin Franklin, jednak jego pomysł w owym czasie został zignorowany. Pierwszy państwem, które zdecydowały się na wprowadzenie czasu letniego były Niemcy podczas pierwszej wojny światowej. Na obszarach okupowanych przez Niemcy i Austro-Węgry czas letni po raz pierwszy został wprowadzony 1 maja 1916 roku.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona po okupacji hitlerowskiej w roku 1946, jednak nieprzerwanie trwa dopiero od 1977 roku. Do roku 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września, natomiast wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak, jak teraz. Wcześniej daty zmiany czasu były ogłaszane w Monitorze Polskim i na przykład w 1964 roku zmiana czasu na letni nastąpiła dopiero 31 maja.

Najważniejszym z argumentów za wprowadzeniem zmiany czasu była przede wszystkim oszczędność energii. Chodzi tu o maksymalne wykorzystanie światła słonecznego, a przy tym zmniejszenie zużycia energii elektrycznej zarówno w przedsiębiorstwach, jak i gospodarstwach domowych.

Czy będzie zmiana czasu w 2019? Co ze zmianą czasu?

Komisja Europejska chce, by każde państwo członkowskie samo zdecydowało o zamiarze zastosowania zmiany czasu lub ewentualnego pozostania przy czasie letnim lub zimowym. Aby taka sytuacja mogła zaistnieć, państwa muszą powiadomić Unię Europejską o swoich zamiarach do kwietnia tego roku. Jakie jest więc stanowisko rządu polskiego w tej sprawie?

Od wielu miesięcy trwają w tej sprawie konsultacje w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Resort nie ujawnia na razie, czy zapadła konkretna decyzja w sprawie zmiany czasu. Na szczeblu unijnym propozycja jest taka, żeby państwa same zadecydowały, jednak wtedy istnieje pewne ryzyko, że sąsiadujące ze sobą państwa byłyby w innych strefach czasowych.

 - Podam przykład: dziś mamy już różnicę jednej godziny z Litwą. Jeżeli rozminiemy się z wyborem strefy czasowej, to w rezultacie możemy mieć nawet dwie godziny różnicy z naszym bezpośrednim sąsiadem. Inny przykład to Czechy. Jeśli Czesi nie skoordynują tej zmiany z państwami, które ich otaczają, to mogą mieć inną strefę czasową niż wszystkie kraje, z którymi sąsiadują - mówił wiceminister Marcin Ociepa.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  2. Kiedy zmiana czasu na letni? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki?
  3. Kiedy pierwszy dzień wiosny 2019? Data nie jest taka oczywista
  4. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika
  5. Kiedy jest Dzień Wagarowicza 2019? Czy w tym dniu trzeba iść do szkoły?
Następny artykuł