Czy egzamin gimnazjalny się odbędzie? Nauczyciele grożą, strajk może to uniemożliwić

Czy egzamin gimnazjalny się odbędzie? Nauczyciele grożą, strajk może to uniemożliwić Źródło: youtube.com/tkn24pl

Czy będzie egzamin gimnazjalny w 2019 roku? Przedłużający się strajk nauczycieli może zagrozić organizacji egzaminów gimnazjalnych i egzaminów ośmioklasisty. Jednak czy to spowoduje odwołanie testów?

Czy będzie egzamin gimnazjalny w 2019 roku? Już 10 kwietnia ma rozpocząć się sprawdzanie umiejętności gimnazjalistów, ale trwający strajk nauczycieli może uniemożliwić organizację sesji egzaminacyjnej. Czy możliwe jest, że egzaminy w tym roku się nie odbędą?

Strajk nauczycieli

Od 8 kwietnia trwa ogólnopolski strajk nauczycieli. Organizacje zawodowe domagają się polepszenia warunków pracy i zwiększenia wynagrodzeń. Pomimo wielu rozmów, przedstawicielom związków zawodowych nie udało się dojść do porozumienia z rządem. Według różnych szacunków od 50 do 75 procent szkół przystąpiło do strajku. Czy tak duża liczba nieobecnych nauczycieli może wpłynąć na przebieg egzaminów gimnazjalnych? Co się stanie jeśli egzaminy się nie odbędą?

Czy będzie egzamin gimnazjalny w 2019 roku? Strajk nauczycieli a egzaminy

Egzaminy gimnazjalne w 2019 roku mają odbywać się przez 3 dni, od 10 do 12 kwietnia. Jeżeli do tego czasu nie zakończy się strajk nauczycieli, możliwe jest, że będzie brakować osób do pilnowania uczniów w czasie pisania testów. Okręgowe Komisje Egzaminacyjne zapewniają, że pracują z dyrekcjami szkół i są przygotowane na taką ewentualność. Dyrektor OKE w Jaworznie, Robert Wanic, mówi o przypadkach, gdy dyrektorzy szkół zgłaszają możliwość niewystarczającej liczby personelu.

- Wówczas podpowiadamy, żeby na przykład zmniejszyć w szkole liczebność sal, w których ma odbyć się egzamin, czyli przykładowo z dwóch mniejszych sal przenieść uczniów do jednej większej - komentuje w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim.

Ponadto do wielu dyrekcji szkół zgłaszają się emerytowani nauczyciele gotowi stawić się w szkołach w czasie egzaminów. Dzięki temu kuratorium oświaty nie przewiduje większych problemów z organizacją testów gimnazjalnych i zakłada, że uda się znaleźć osoby do nadzorowania ich.

- Zakładamy, że w każdej ze szkół zbierze się minimalna liczba osób do zespołów, które zajmą się egzaminami, współpracujemy w tym zakresie z kuratorium i dyrektorami konkretnych placówek - mówi w tej samej rozmowie Robert Wanic.

Co, jeśli egzamin się nie odbędzie? Kiedy będzie egzamin gimnazjalny 2019?

Organizatorzy egzaminów zapewniają, że nie są one zagrożone. Jeśli jednak nie uda się znaleźć wystarczająco dużo personelu do prawidłowego przeprowadzenia testów, kuratorium oświaty ma kilka wyjść awaryjnych. Kiedy odbędą się egzaminy gimnazjalne w takim przypadku? Mogą one zostać przesunięte o kilka dni, aby umożliwić uczniom napisanie ich jeszcze przed egzaminami ósmoklasisty.

Jeśli ten plan nie wyjdzie, istnieje też dodatkowy termin egzaminów - 3-5 czerwca. Centralna Komisja Egzaminacyjna zapewnia jednak, że robi wszystko, aby egzaminy odbyły się w ustalonym terminie i w odpowiednich do tego warunkach. Władze oświaty na pewno nie przewidują rezygnacji z tegorocznych egzaminów.

  1. Ile zarabiają młodociani pracownicy? Można pracować jeszcze przed 18.
  2. Czy wręcza się prezenty na rocznicę Komunii? Tak, wiemy jakie
  3. Wielkanoc 2019 już niebawem. Jaka jest dokładna data świąt?
  4. Urlop okolicznościowy - z jakiej okazji można go wziąć?
  5. Od kiedy sezon rowerowy 2019? Czas przygotowywać jednoślad!
Następny artykuł