Nicolaus Fest, niemiecki publicysta, dołączył niedawno do antyimigranckiej i antyeuropejskiej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD). Publicysta ledwo zawitał w szeregach partii, a już zaliczył kontrowersyjną wypowiedź. Fest przyrównał bowiem islam do nazizmu.

Publicysta podczas pierwszej konferencji prasowej po dołączeniu do AfD mówił o swoim stosunku do islamu i do tego, jak go pojmuje. Nie zabrakło ostrych słów i porównań do nazizmu.

 – Uważam, że islam jest nie tyle religią, co raczej ruchem totalitarnym, który można porównać do narodowego socjalizmu i który jest nie do pogodzenia z Ustawą Zasadniczą – stwierdził Fest.

Dziennikarz podkreślił też, że w związku z tym, że islam to totalitarna ideologia, nie powinny być nigdzie widoczne jej symbole. Z kolie wyznawania islamu powinno się, według Festa, zabronić i zamknąć wszystkie meczety.

 – Tak jak nie chcę widzieć w przestrzeni publicznej swastyk i innych symboli nazistowskich, tak samo nie chcę tutaj widzieć symboli reprezentujących inne totalitarne ideologie – mówi członek AfD.

Fest jest znanym w Niemczech dziennikarzem. Głośno o publicyście było w 2014 roku, kiedy to odszedł z gazety „Bild am Sonntag”. Odejście spowodowane było jego ostrym sporem z naczelnym gazety, którego sam był zastępcą. Konflikt toczył się przez artykuł Festa, w którym ten bardzo krytycznie odniósł się do islamu.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: rmf24.pl
pt

Zobacz również