Czeski rząd zatwierdził projekt nowelizacji ustawy dotyczącej związków partnerskich. Nowe zapisy będą pozwalały parom jednopłciowym na przysposobienie dziecka jednego z partnerów. Nowelizacją zająć się ma teraz parlament Czech.

Projekt został przedstawiony przez członka rządu – ministra do spraw praw człowieka, Jiriego Dienstbiera i ministra sprawiedliwości, Roberta Pelikana. Chadecka partia Unia Chrześcijańska i Demokratyczna – Czechosłowacka Partia Ludowa (KDU-CSL) mocno sprzeciwiła się nowelizacji, uważając ją za niepotrzebną.

Według zapisów projektu, dzieci pochodzące z poprzednich związków osób będących w związkach jednopłciowych, będą mogły zostać przysposobione przez homoseksualne pary. Nowelizacja ma także uregulować status prawny partnera biologicznego rodzica. Taka osoba odtąd będzie miała m.in. prawo do informacji o stanie zdrowia dziecka czy prawo do kontaktowania się z dzieckiem w wypadku śmierci biologicznego rodzica.

 – Nowela dotyczy dzieci, u których jeden z partnerów jest rodzicem dziecka, a zatem dzieci żyjących już w danych rodzinach, a pochodzących z poprzedniego związku lub ze sztucznego zapłodnienia. Dla dziecka oboje rodzice są z reguły tak samo cenni, ale jego stosunki z drugim partnerem nie są w żaden sposób prawnie uregulowane – wyjaśniał Dienstbier.

Według badań opinii społecznej, 60% Czechów popiera pomysł rządu o przysposobieniu dziecka przez pary jednopłciowe. Dziś liczba dzieci wychowywanych w takich związkach idzie w tysiące.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


źródło: gazeta.pl, queer.pl
pt

...

Zobacz również