Duńsko-niemiecki zespół badawczy przeprowadził badania związane z coraz większym problemem niepłodności. Problem polega na tym, że wyeliminowanie zagrożenia może być trudniejsze niż zakładano.

W Polsce coraz więcej osób umiera niż się rodzi. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest nasilający się problem z płodnością, który dotyczy 10-15 procent par decydujących się na potomstwo, czyli około 1,3 miliona osób.

Według badaczy z ośrodka CEASAR z Bonn i Uniwersytetu w Kopenhadze, przyczyną tej plagi są substancje zawarte w przedmiotach użytku codziennego oraz żywności. Chemikalia znajdują się między innymi w ubraniach, środkach czystości, zabawkach czy plastikowych opakowaniach.

Naukowcy wykazali, że prawie 1.3% produktów zawiera związki chemiczne o szkodliwym działaniu na nasienie. Przez substancje plemniki stają się mniej odporne na hormony wokół komórki jajowej i nie mogą jej zapłodnić. Upośledzają także ich ruch.

– Po raz pierwszy wykazaliśmy, bezpośredni związek pomiędzy ekspozycją na układ hormonalny chemikaliów z produktów przemysłowych, a negatywnym wpływem na funkcje plemników ludzkich – tłumaczy zaniepokojony prof. Niels E Skakkebaek, szef duńskiego zespołu.

wk

...

Zobacz również