Lepiej nie rób tego w lesie. Dostaniesz wysoki mandat

Lepiej nie rób tego w lesie. Dostaniesz wysoki mandat Źródło: pixabay.com/jplenio

Czego nie wolno robić w lesie? Za niektóre czynności grozi mandat. W Polsce tereny zalesione to prawie 30% powierzchni kraju, czyli ok. 9 milionów hektarów. To nasze wspólne dobro i powinniśmy o nie dbać. Możemy tam aktywnie spędzić czas, za nic przy tym nie płacąc, więc zadbajmy naszą narodową zieleń.

Czego nie wolno robić w lesie? Jakie czynności są absolutnie zabronione i co grozi za nieprzestrzeganie z góry ustalonych zasad? Za niektóre z przewinień grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech.

 - Polskie lasy są zdrowe i piękne, wiele tracimy, nie odwiedzając ich, a są przecież na wyciągnięcie ręki. Od 1995 do 2012 roku posadzono 33 tys. hektarów lasów - podkreślał dyrektor Lasów Państwowych w jednym z wywiadów. 

Czego nie wolno robić w lesie, jaka grozi za to kara? Zbieranie grzybów, ognisko i parkowanie w lesie nie jest dozwolone?

To, jak możemy zachowywać się w lesie, jest ściśle określone w przepisach ustawy o lasach. Porządku pilnują oczywiście strażnicy leśni, którzy są uprawnieni do wylegitymowania osób podejrzanych o dokonanie przestępstwa oraz do wystawiania im mandatu, podobnie jak strażnicy miejscy.

Kary pieniężnie są dosyć wysokie, mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych, a jedna przejażdżka do lasu chyba nie jest aż tyle warta. Zakazów i nakazów możemy także szukać w Kodeksie wykroczeń w rozdziale dotyczącym szkodnictwa leśnego, polnego i ogrodowego. Wysokość mandatu zależy od skali wyrządzonych szkód, pamiętajmy bowiem, że większość lasów jest mieniem państwowym. 

Według statystyk rocznie wystawianych jest około 13 tysięcy mandatów, każdy średnio po 100 złotych, jednak ich kwoty mogą być dużo wyższe. 

Za co mandaty w lesie, czego nie można robić?

Czego absolutnie nie można robić w lesie? Oto lista zabronionych czynności:

 • wjeżdżanie pojazdem silnikowym na teren lasu - zakaz ten tyczy się zarówno samochodów, motocyklów, traktorów, ale również quadów, o czym często zapominają ich użytkownicy. Ten punkt dotyczy zarówno poruszania się po lesie, jak i parkowania na jego terenie, za niestosowanie się do wytycznych grozi od 20 do 500 złotych kary. Zwolnieni są pracownicy nadleśnictwa oraz myśliwi w czasie polowania,
 • spuszczanie psa ze smyczy - według polskiego prawa puszczanie domowego pupila luzem jest zabronione i grozi za to mandat, ponieważ pies może spłoszyć zwierzynę, 
 • śmiecenie - chyba najczęściej popełniane wykroczenie, idąc ścieżką nie trudno natrafić na śmieci pozostawione przez turystów. Częstym zjawiskiem jest wywóz odpadów domowych do lasów, a to zanieczyszcza glebę oraz wodę i psuje krajobraz,
 • biwakowanie i palenie ogniska dozwolone jest jedynie w ściśle określonych miejscach,
 • niszczenie roślin - nie wolno niszczyć roślinności, która znajduje się w lesie - wrzosy, szyszki i konwalię zostawcie w lesie,
 • wyrąb lasu to swoista kradzież, za którą grozi nawet kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat,
 • grzybobranie - popularna, jesienna rozrywka wielu Polaków jest obarczona zakazami. Nie wolno niszczyć runa leśnego. Należy w odpowiedni sposób zbierać grzyby oraz omijać szerokim łukiem okazy chronione.

W parkach narodowych i rezerwatach przyrody, których w Polsce jest naprawdę dużo, za naruszanie zakazów grożą wysokie grzywny oraz areszt, trwający nawet do 30 dni.

 1. Zmiany w komunikacji miejskiej w lecie. Jak będzie kursować MPK i ZTM?
 2. Marta Linkiewicz znów na Fame MMA. Kim jest kontrowersyjna celebrytka?
 3. Ile powinno się spać? To zależy od wieku
 4. Adam Bielecki ratował Elisabeth Revol na Nanga Parbat. Co o nim mówi jego żona?
 5. Użytkownicy wykop.pl nagłośnili akt wandalizmu młodej instagramerki. Dziewczyna przeprasza
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu