W Brześciu na Białorusi przy granicy z Polską stacjonuje około 1000 Czeczeńców, którzy czekają na wjazd do Polski. Niektórzy z nich już nawet kilkadziesiąt razy próbowali przeforsować granicę. Jak na razie przedostać się do naszego kraju zdołało kilka rodzin.

Czeczeni szukają swojego miejsca w Polsce jako uchodźcy polityczni. Niektórzy swoich sił w przekroczeniu granicy próbowali wiele razy. Magomied Tejmirbułatow z wioski Bratskoje próbował tego już 23 razy, a Magomieda i Zejnar Abdułkadyrowów wraz z sześciorgiem dzieci starali się o wjazd do Polski 16 razy.

Liczba Czeczeńców na granicy polsko-białoruskiej cały czas się powiększa. Ludzie ci ściągają pod nią od miesięcy. Większość z nich ucieka przed władzą Ramazana Kadyrowa, który stoi na czele Czeczenii dzięki bliskim związkom z Władimirem Putinem. Sam Kadyrow, który został uhonorowany tytułem Bohater Rosji, znany jest ze swojej brutalności.

Wiele z uchodźczych rodzin Czeczeńskich nie ukrywa swojej biedy. Zrujnowana wojnami Czeczenia jest w stanie funkcjonować tylko i wyłącznie dzięki kremlowskim dotacjom. Poziom życia w tej republice jest bardzo niski. Dlatego też szukają bogatszego kraju, gdzie mogliby się osiedlić. Większość z tłumu Czeczeńców pod polską granicą nie ukrywa tego, że Polskę traktują tylko jako kraj tranzytowy. Interesują ich bogate kraje Europy Zachodniej.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: rmf24.pl
pt

...

Zobacz również