Czesi rozpatrują całkiem prawdopodobny scenariusz, w którym tysiące imigrantów znajdą się na ich granicach. Ministerstwo obrony wydawało komunikat, w którym można przeczytać, że w ciągu 48 godzin do kooperacji z policją będzie można oddelegować 900 żołnierzy.

Czechy od samego początku kryzysu imigranckiego należały do grupy państw sprzeciwiających się systemowi kwotowemu. Prezydent Czech znany jest z bardzo sceptycznych poglądów wobec imigrantów, szczególnie muzułmańskich. Nie ma żadnego prezydenta w Europie, który posługiwałby się tak ostrymi sformułowaniami jak Milosz Zeman.

Czesi przygotowują się na ewentualne przybycie tysięcy imigrantów. Przewiduje się, że jeśli zajdzie konieczność, na granice będzie można odesłać 2,5 tysiąca żołnierzy, którzy będą musieli współpracować z policją. Pod koniec września mają się odbyć pierwsze ćwiczenia. Podczas nich żołnierze będą uczyć się jak postępować z tłumem.

– W takiej sytuacji wojsko musiałoby przeanalizować, jakie działania armia powinna ograniczyć, na przykład zaplanowany udział w międzynarodowych ćwiczeniach i inne zobowiązania – mówił szef sztabu czeskiej armii Josef Bečvář.

źródło: rp.pl

...

Zobacz również