Już ponad 50 tysięcy obywateli Czech podpisało się pod wnioskiem o zorganizowanie referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. 

Inicjatorem akcji jest czeski Ruch Wolność i Demokracja Bezpośrednia, który już kilkakrotnie w przeszłości poruszał w czeskim parlamencie kwestię odejścia ze wspólnoty europejskiej. Pomysł ruchu spotykał się jednak dotychczas z ostrym sprzeciwem rządzącej formacji politycznej.

Głównym argumentem, który podają zwolennicy wyjścia Czech z Unii Europejskiej jest zatwierdzenie przez UE obowiązkowych kwot uchodźców, co – według autorów wniosku o referendum – jest fundamentalnym pogwałceniem suwerenności i niepodległości Republiki Czeskiej. Ten akt – jak przekonują organizatorzy akcji – jest porównywalny do wydarzeń z marca 1939 roku i z sierpnia 1968 roku.

Akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o zorganizowanie referendum ws. wyjścia z UE spotkała się z ogromnym entuzjazmem czeskiego społeczeństwa. Tylko w godzinę po opublikowaniu wniosku w sieci, podpisało się pod nim ponad 40 tysięcy osób (do złożenia wniosku w czeskim parlamencie potrzeba jedynie 10 tysięcy podpisów).

Mimo tak ogromnego sukcesu, organizatorzy akcji nie zamierzają poprzestać na 50 tysiącach podpisów. Jak zapowiedzieli, ich celem jest 100 tysięcy podpisów, które dadzą rządzącym więcej do myślenia niż wymagane 10 tysięcy.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: sputniknews

Zobacz również