Cenicie sobie prywatność? No to trudno. W ramach „nowych funkcjonalności” rząd ma zamiar zwiększyć stopień inwigilacji obywateli. Już wkrótce Wielki Brat będzie wiedział o nas jeszcze więcej. 

Do Systemu Rejestrów Państwowych zostaną dodane kolejne informacje o Polakach. Tym razem państwo chce poznać takie informacje jak to, z kim mieszkamy oraz jaki mamy numer telefonu. Wszystko to w ramach nowych funkcjonalności, które mają usprawnić działanie programu „500 plus”.

– Rozbudowa będzie polegać na dodaniu nowych funkcjonalności. Najważniejszą z nich będzie moduł rejestru dokumentów paszportowych. Chcemy też stworzyć specjalny spis kontaktów do obywateli – mówi dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki Monika Jakubiak.

– Szczególnie projekt „Rodzina 500 plus” pokazał, iż w przypadku błędu we wniosku składanym online urzędnikom najłatwiej jest zadzwonić do obywatela i poprosić o poprawki, ewentualnie wysłać informację e-mailem.  To dużo szybsze kanały informacji od tych oficjalnych. Znam przypadek, że urzędniczka znalazła obywatela na LinkedIn i w ten sposób się z nim skontaktowała. My chcemy tę sytuację uporządkować – tłumaczy.

Obywatelom przyjdzie się również zmierzyć z tak zwaną „parentyzacją”.

– Chodzi o spis gospodarstw domowych, ich liczebności i osób w nich funkcjonujących. Dziś nie mamy takich danych albo są one trudne do weryfikacji. A przecież są niezbędne przy wypłacaniu rozmaitych świadczeń społecznych. Tu skala wyłudzeń jest ogromna, a parentyzacja jest kluczowym elementem do uszczelnienia systemu – wyjaśnia Monika Jakubiak.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nowe informacje zostaną dodane w ciągu 3 lat.

źródło: interia

 

...

Zobacz również