Demokracji w Sejmie nie ma. Prawica głównie z Unii Europejskiej chce korzystać, chce brać środki finansowe. Natomiast nie chce podzielać wartości UE. Nie chce rozmawiać o tolerancji. Nie chce rozmawiać o otwartości na kultury innych krajów. Nie dostrzega kultury innych i to jest taka nauka, że w Polsce wiemy,iż tak jest.

Unia Europejska w tej chwili jest na dużym zakręcie, ma poważne problemy. Wszystko przez to, że nie tłumaczy się ludziom po co ona jest. Za mało tłumaczy się decyzje UE. Ludzie wielu spraw nie rozumieją. Przyzwyczaili się do pokoju, otwartych granic, wolnego przepływu towarów. 

Wcześniej tak nie było. Ja byłem na zachodzie Europy pierwszy raz jak miałem 30 lat. Nie mogłem wyjechać wcześniej, bo nie miałem paszportu. Myślę, że to trzeba ludziom przypominać.

Trzeba tworzyć i mówić o różnych wyzwaniach, które są przed nami, przed socjaldemokracją. Jest wydłużający się wiek życia, a nie ma polityki senioralnej. Postęp technologiczny zmienia rynek pracy, natomiast niewiele osób za nim nadąża. Edukacja nie przystosowuje ludzi do nowego rynku pracy.

Ciekawe jest również z polityką zagraniczną. Właściwie nam w Polsce nie wypada mówić o tym, że największym sąsiadem jest Rosja. Przecież najważniejsze jest dobre życie z sąsiadem. 

Zobacz również