Szerokim echem odbija się zakup przez Rzeczpospolitą obrazów od rodziny Czartoryskich. W głosach słusznego oburzenia o ogromną, półmilionową kwotę transakcji, przoduje Partia Razem, której lider bardzo trafnie wskazał na fakt, że majątek Czartoryskich pochodzi z setek lat niewolniczego wyzysku polskich chłopów. Tyle tylko, że Adrian Zandberg w ten sposób zaprzecza podstawowym tezom swojego ruchu.

Oczywiście rzeczona galeria obrazów powinna być dobrem powszechnym. Nie tylko dlatego, że polska szlachta żyła z eksploatacji ubogich, ale przede wsystkim z tego powodu, iż jest to jedyna gwarancja, by każdy Polak miał dostęp do wymienionych dóbr kultury. Gdyby jednak władze Rzeczypospolitej po prostu dokonały przejęcia tych dzieł sztuki bez odszkodowania na własność narodu, wówczas zgodnie z logiką kapitalizmu i „świętej własności prywatnej” – tłumy liberałów krzyczałyby o „kradzieży”.

A przecież to właśnie Partia Razem broni obecnej Konstytucji RP, która na straży interesu posiadaczy stoi. Prawo i Sprawiedliwość, zgodnie z tymi zasadami, dokonało jedynego czego mogło dokonać, zwyczajnie zakupiło obrazy od ich „prawowitego właściciela”. W takich sytuacjach ujawnia się właśnie paradoks nowoczesnej socjaldemokracji, która z jednej strony staje w obronie liberalnej demokracji, a z drugiej oburza się gdy ktoś postępuje wg jej zasad.

Osobiście uważam, że obrazy Czartoryskich to tylko kropla w morzu potrzeb, ale bardzo bym chciał by ta kropla przelała czarę goryczy. Po latach złodziejskiej prywatyzacji na majątki (i tak już obrzydliwie bogatych) krezusów pracują bezprawnie nasze banki (a więc wypracowane oszczędności), przemysł, a nawet fundusze emerytalne. Tyle tylko, że bez złamania reguł kapitalistycznej, nierównej gry, nie ma możliwości odzyskać naszego majątku. Nie mam wątpliwości, że ani Prawo i Sprawiedliwości, ani tym bardziej Partia Razem, akurat na to się nie odważą.

...

Zobacz również