Policja Czarnogóry poinformowała o zatrzymaniu 60 obcokrajowców – członków japońskiej sekty Aum Shinrikyō, znanej w Polsce pod nazwą Aum – Najwyższa Prawda. Zatrzymani są podejrzani o udział w międzynarodowej przestępczości zorganizowanej.

Według informacji czarnogórskich mediów w operacji uczestniczyło ponad 100 policjantów, którzy zatrzymali podejrzanych obcokrajowców w hotelu Ramada w Podgoricy i Perjanik w mieście Danilovgrad. Podczas przeszukania skonfiskowano ponad 200 urządzeń elektronicznych: telefony komórkowe, notebooki, karty SIM oraz nośniki pamięci zewnętrznej.

Wśród zatrzymanych było 55 Rosjan i 5 Japończyków. Sprawę wyjaśniają już dyplomaci. Według informacji lokalnych mediów, wszyscy Rosjanie zostali już przesłuchani i wypuszczeni na wolność, co może oznaczać, że wysunięte wobec nich podejrzenia okazały się nieprawdziwe.

Sekta Aum – Najwyższa Prawda w latach dziewięćdziesiątych pozyskała w Rosji wielu wyznawców. Według szacunków na terytorium tego kraju żyje 30 tysięcy członków powyższej organizacji. O sekcie zrobiło się głośno w roku 1995 kiedy grupa wyznawców dokonała w tokijskim metrze zamachu terrorystycznego przy pomocy sarinu. Śmierć poniosło 12 osób, a blisko 6 tysięcy odniosło poważne obrażenia.

Józef Gawron

źródło: tvrain.ru

...

Zobacz również