Rozpoczęły się techniczne negocjacje na szczeblu ambasadorskim pomiędzy Czarnogórą i NATO. Informację tę potwierdziła służba prasowa sojuszu. Decyzja o zaproszeniu Czarnogóry do członkostwa w Pakcie była podjęta na spotkaniu szefów dyplomacji NATO w grudniu ubiegłego roku. Przypuszcza się, że negocjacje będą trwały około półtora roku, a po ich zakończeniu decyzję o przyjęciu powstałego w 2006 roku państwa potwierdzą wszystkie z 28 krajów-sojuszników.

Stanowisko czarnogórskiego rządu podzieliło społeczeństwo, którego znaczna część określa się jako Serbowie, bądź też jest mocno związana z sąsiednią Serbią, krajem zdecydowanie negatywnie nastawionym wobec NATO. 27 września ubiegłego roku pod budynkiem czarnogórskiego parlamentu rozpoczęła się seria protestów przeciwko polityce rządu i stojącego na jego czele premiera Milo Dziukanovicia. Powstało miasteczko namiotowe na wzór kijowskiego Euromajdanu, które zostało zlikwidowane przez specjalne oddziały policji 17 października. Protestujący domagali się ustąpienia premiera i powołania tymczasowego rządu. Podczas próby wtargnięcia opozycjonistów do siedziby parlamentu w Podgoricy doszło do walk z policją. Stróżowie prawa użyli gazu łzawiącego oraz granatów hukowych. Podczas zamieszek rannych zostało 15 policjantów oraz 24 uczestników protestów.

Oficjalny przedstawiciel ministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Marija Zacharowa oznajmiła, że Moskwa dostrzega głęboki podział wśród czarnogórskiego społeczeństwa. Wyraziła także nadzieję, że rząd pozwoli wypowiedzieć się obywatelom odnośnie tej kwestii w referendum.

Sama kariera polityczna premiera Milo Dziukanovicia budzi wśród obserwatorów wiele wątpliwości. Dziukanović to czterokrotny premier Czarnogóry w latach 1991-1998, 2003-2006, 2008-2010. Objął stanowisko ponownie od 4 grudnia 2012. Był także prezydentem Autonomicznego Regionu Czarnogóry w latach 1998-2002. W lipcu 2003 został oskarżony przez prokuraturę w Neapolu o powiązania z przemytnikami papierosów na szeroką skalę oraz zorganizowanymi grupami przestępczymi. Dowody wskazywały na to, że Czarnogóra służyła mafii jako terytorium tranzytowe do kontrabandy papierosów przerzucanych do Europy Zachodniej.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

Józef Gawron

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.