Jak pisze dla „Rzeczpospolitej” europoseł Ryszard Czarnecki, jego formacja poprze Donalda Tuska, gdy ten będzie się ubiegał o reelekcję na stanowisko przewodniczącego Rady Europy. Jak przekonuje polityk obozu władzy, Jarosław Kaczyński nie złamie zasad w imię rewanżu. 

Jak informowaliśmy kilka tygodni temu, głównie za sprawą europosłów Platformy Obywatelskiej, polski kandydat (z ramienia obozu rządzącego Prawa i Sprawiedliwości) na członka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, Janusz Wojciechowski został negatywnie zopiniowany. Mimo wszystko, za drugim podejściem jego kandydatura została zaakceptowana.

Zachowanie europosłów Platformy Obywatelskiej, którzy przyczynili się do negatywnej oceny polskiego kandydata wywołało falę krytycznych komentarzy ze wszystkich stron polskiej sceny politycznej i postawiło pod znakiem zapytania poparcie polskiego rządu (PiS) dla reelekcji Donalda Tuska (PO).

Wątpliwości w tej sprawie rozwiewa europoseł Prawa i Sprawiedliwości, Ryszard Czarnecki.

 – Platforma Obywatelska, atakując europosła Janusza Wojciechowskiego kandydującego do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, złamała niepisaną zasadę obowiązującą w polskiej polityce: głosujemy na swoich. Ale Jarosław Kaczyński nie poświęci zasad w imię rewanżu. Jeśli Tusk nie zostanie ponownie szefem Rady Europejskiej, to nie na skutek akcji rządu Prawa i Sprawiedliwości, lecz braku poparcia innych państw. Nasze będzie miał: w przeciwieństwie do jego macierzystej partii nasz lider nie złamie zasady mówiącej, że Polak głosuje na Polaka – napisał w Rzeczpospolitej Czarnecki.

Kadencja Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europy rozpoczęła się 1 grudnia 2014 roku. Maksymalnie  może piastować to stanowiska przez dwie 2,5 letnie kadencje. Jego przyszłość jako przewodniczący Rady Europy będzie w dużej mierze zależała od polskiego rządu, który jest w rękach Prawa i Sprawiedliwości.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: rzeczpospolita

...

Zobacz również