czapka pompon do czego służy
Pixabay.com, autor: Free-Photos
Joanna Szwalikowska - 11 Stycznia 2021

Wszyscy się mylili. Wiemy, do czego służy pompon w czapce, trudno uwierzyć

Czapka z pomponem jest ciekawym urozmaiceniem naszej zimowej garderoby. Choć mnóstwo osób je kupuje, bardzo niewiele zdaje sobie sprawę z tego, do służy pompon ulokowany na jej czubku. Zastanawialiście się kiedyś nad tym? Jego historia sięga aż XVIII wieku.

Czapka z pomponem to jeden z przedmiotów, z których korzystamy praktycznie codziennie w okresie jesienno-zimowym. Jak się okazuje, nie tylko prezentuje się ona świetnie, ale również spełnia dodatkowe funkcje. Niewiele osób ma pojęcie o tym nietypowym, acz bardzo praktycznym rozwiązaniu.

Do czego służy pompon znajdujący się na czapce?

Czasami nawet gdy korzystamy z czegoś niemalże codziennie, praktycznie nie zastanawiamy się nad dodatkowymi funkcjami, które mogą się kryć za tym przedmiotem. Niemalże każdy z nas przynajmniej raz w życiu posiadał wspomnianą czapkę z pomponem. Jak się okazuje, jej historia sięga aż XVIII wieku.

Istnieje mnóstwo teorii dotyczących tego, dlaczego czapka posiada pompon Według jednej z nich kryje się za tym bardzo poważny cel. Mowa o wyspecjalizowanej grupie osób, którymi są marynarze.

Z pewnością wiele osób z góry założyło, że pompon pełni jedynie funkcję ozdobną. Nic bardziej mylnego. Tego typu czapki były obecne już w XVIII wieku. Miękka kuleczka pełniła wówczas funkcję ochronną.

Wiadomość z ostatniej chwili. Nie żyje Jerzy Świątek, zmarł dzisiaj nad ranemWiadomość z ostatniej chwili. Nie żyje Jerzy Świątek, zmarł dzisiaj nad ranemCzytaj dalej

Czapki z pomponem w tamtym czasie były stałym elementem garderoby francuskich marynarzy. Mała, puchata kuleczka służyła im do ochrony swojej głowy przed ewentualną możliwością uderzenia w sufit podczas gdy pełnili służbę na dolnym pokładzie.

Pompon sprawiał, że obijanie głowy o nisko zawieszone sufity w kajutach nie były tak bolesne jak w przypadku zwykłej czapki lub jej całkowitego braku.

Co ciekawe, nie jest to jedyna czapka, posiadająca wyjątkowe zastosowanie. Kojarzycie spiczaste nakrycia głowy noszone przez krasnoludki? Najczęściej przedstawiane są one jako pracownicy kopalni.

To właśnie dlatego posiadają te specyficzne czapki na głowach. Wynalazek ten odnalazł swoje zastosowanie właśnie w kopalniach. Nieco zmodyfikowana czapka frygijska miała na celu zabezpieczenie robotnika, by nie uszkodził sobie głowy podczas ewentualnego zderzenia z twardą skałą.

Wiedzieliście, do czego służy pompon umiejscowiony na czubku czapki? Znaliście jego historię wywodzącą się z XVIII wieku dotyczącą francuskich marynarzy?

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Webniusy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News