Cytologia a współżycie. Jaki ma wpływ na wyniki?

Cytologia a współżycie. Jaki ma wpływ na wyniki? Źródło: pixnio.com

Cytologia a współżycie. Czy to naprawdę przeszkoda? Ginekolodzy mają podzielone zdanie. Jednak wielu z nich skłania się ku jednej, właściwej odpowiedzi. Jakiej?

Cytologia a współżycie. To badanie uratowało życie niejednej kobiecie. Wyniki, które ostatecznie otrzymujemy, są bardzo ważnym dokumentem potwierdzającym nasze zdrowie, a także informacją, czy grożą nam takie choroby jak na przykład rak. Jednak jak przygotować się na badania, by nie zakłócić ostatecznego rezultatu?

Cytologia to badanie, które każda z kobiet powinna wykonywać minimum co dwa lata, chociaż niektórzy lekarze przekonują, by robić je co roku. Zauważa się zwiększony wzrost zachorowań na raka - to choroba cywilizacyjna, która zagraża każdemu z nas. Kobietom grozi najbardziej rak szyjki macicy lub rak jajników. 

Badanie odbywa się w gabinecie ginekologicznym i jest przeprowadzane poprzez bezbolesne wprowadzenie do pochwy specjalnej małej "szczoteczki". Pobrany wymaz jest wysyłany do laboratorium i badany pod kątem popularnych chorób oraz zmian.

Cytologia - wyniki. Jak się przygotować

Wyniki cytologii są przekazywane przez lekarza zazwyczaj po tygodniu. Tyle czasu zajmuje przeanalizowanie próbki. Ginekolog kwalifikuje pacjentkę do jednej z trzech grup. Najbardziej poważana jest grupa I (bez żadnych zmian i chorób) lub II (małe nadżerki, zapalenia). Jeśli efektem badania będzie III grupa, zalecane jest powtórzenie cytologii dla utwierdzenia się w wyniku. III grupa wcale nie oznacza nowotworu. Wykazuje większe zapalenia lub występowanie komórek dysplatycznych, czyli takich, które mogą przerodzić się w niebezpieczny nowotwór. Lekarz ginekolog wykona w tym przypadku kolejne badania.

Do badania cytologicznego nie musimy się specjalnie przygotowywać. Wystarczy zgłosić się na wizytę w połowie cyklu miesiączkowego. Cytologia nie może odbywać się w trakcie krwawienia miesiączkowego. Jeśli zależy nam na czasie należy zgłosić się 3-4 dni po zaprzestaniu menstruacji. Badanie może odbyć się maksymalnie 4 dni przed kolejną miesiączką.

A co ze współżyciem? Jeśli mamy zaplanowane badanie, ostatni stosunek powinien odbyć się 2-3 dni przed ustaloną wizytą. Płyny fizjologiczne, które są wydzielane podczas seksu przez kobietę i mężczyznę mogą zakłócić wynik badania. Szczególnie sperma, która potrafi utrzymać się w organizmie kobiety przez tydzień. Postawmy ten raz w roku wyżej na szali nasze zdrowie niż przyjemności.

Źródło: parenting.pl

Następny artykuł