Tylko 17% Polek robi badanie, które może uratować im życie. Jest całkowicie za darmo

Tylko 17% Polek robi badanie, które może uratować im życie. Jest całkowicie za darmo Źródło: youtube.com/Yes!tem kobietą

Cytologia to najważniejsze badanie dla kobiety w każdym wieku, tuż obok mammografii. Według lekarzy ginekologów powinno być przeprowadzane regularnie, co roku. Niestety, statystyki pokazują, że tylko 17% Polek dba o swoje zdrowie i swoją przyszłość.

Cytologia stanowi podstawę do ocenienia stanu zdrowia kobiety. Wraz z mammografią i aktualnym badaniem krwi dokładnie pokazuje, czy organizm przechodzi właśnie niezauważalne gołym okiem problemy. Kobiety w Polsce w większości nie wykonują tak kluczowego badania. Dlaczego?

Cytologia stanowi podstawę zdrowia kobiety

Wiele Polek jeśli chodzi o badania cytologiczne, potrafi z marszu znaleźć masę wymówek. Za daleko do lekarza, za drogo, za długo się czeka, zapomniałam, przecież dobrze się czuję, jestem jeszcze za młoda na takie badania - takie słowa najczęściej padają przy pytaniu o aktualne badania szyjki macicy. 

Według statystyk tylko 17% Polek wykonuje regularnie cytologię. Wypadamy prawie najsłabiej w Europie. Dla porównania: aż 80 do 90% kobiet w Finlandii regularnie zasiada na fotel ginekologiczny. Lekarze przy standardowej wizycie informują, że badanie powinno się przeprowadzać co roku. U kobiet, które już regularnie miesiączkują, a nie miały dzieci, badanie może być wykonywane nawet co 2 lata. U pań, które urodziły dzieci, a także u tych, które zbliżają się do 30. roku życia i urodziły dziecko, wizyta ginekologiczna w celu badania cytologicznego powinna odbywać się każdego roku.

Badania cytologiczne będą za darmo przez cały rok

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Niestety, w Polsce badanie cytologiczne jest co prawda wykonywane za darmo na NFZ, lecz tylko co 3 lata. Nie ma możliwości sprawdzić swojego stanu zdrowia dobrowolnie i świadomie co roku - jedynie w przypadku, gdy są poważne ku temu wskazania. Wielu kobietom zostaje więc zapłacenie ginekologowi na wizycie prywatnej, jeśli chcą być spokojne o swój stan zdrowia. Lekarka Marta Mączka postanowiła to w końcu zmienić - jest nadzieja na darmowe i szybkie badanie.

Dzisiaj grzeje: 1. Oskarżano ją o to, że byłą królową mafii. Zabrała głos po śmierci Staraka
2. Nie żyje 30-letnia piosenkarka. Zginęła w straszliwym wypadku, osierociła malutką córkę

Lekarka z Centrum Medycznego Kobieta i Matka, która stworzyła Projekt Salus Feminis, wyciąga pomocną dłoń do kobiet, które od dawna chciały sprawdzić swój stan zdrowia, ale nie miały takiej możliwości lub stały za tym własnie wymówki.

Pierwszy etap projektu potrwa rok i skupi się na profilaktyce raka szyjki macicy. W związku z tym, przez pierwsze dwa piątki miesiąca w Warszawie będzie można zrobić cytologię kompletnie za darmo. Za rok, po zakończeniu pierwszego etapu, Salus Feminis skupi się na profilaktyce raka piersi.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jesteś mamą lub tatą? Jeśli nie zdążysz do końca września, możesz stracić 1500 złotych
  2. Gwiazdor TVP przeżył śmierć kliniczną. Przerażające, zdradził, co zobaczył po tamtej stronie
  3. Gdy zobaczył Donalda Tuska schował się przed nim do szafy. Europoseł PiS ujawnił szczegóły incydentu
  4. Omyłkowo wysłał żenującego SMS-a do żony zamiast kolegi. Treść była dla kobiety poniżająca
  5. Mały syn powiedział mamie, że chce umrzeć. Zorganizowała dla niego akcją na niebywałą skalę

Źródło: Mamadu

Następny artykuł