CPK będzie realizowane zapowiada Andrzej Duda

CPK będzie realizowane zapowiada Andrzej Duda Źródło: Wikimedia Commons/Ken Fielding/CC 3.0

CPK, czyli Centralny Port Komunikacyjny to projektowane superlotnisko oraz przesiadkowy węzeł kolejowy między Warszawą a Łodzią. Na konferencji prasowej urzędujący obecnie prezydent Andrzej Duda mówił o konieczności budowy portu.

- Jestem przekonany, że stać nas na to, aby zbudować CPK. Tak jak pokonaliśmy komunizm, tak samo pokonamy koronakryzys i zrealizujemy tę wielką inwestycję - powiedział na konferencji poświęconej Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu Andrzej Duda. Prezydent występował wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim. Podkreślali współpracę między urzędem prezydenta, a kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

- Chcemy, aby Polska była krajem odpowiednio rozwiniętym do jej wielkości, położenia i tego, jak wielkim jesteśmy narodem, a jest nas 38 mln - mówił prezydent w kontekście portu planowanego na obsłużenie 45 milionów osób rocznie. 

Głowa państwa wskazywała, że budowa CPK to element, który w przyszłości będzie budujący dla siły polskiej gospodarki. Duda wskazywał, że port pod Baranowem będzie wpisywał się w plany Trójmorza, a także stanie się element rozpoznawalnym za granicą. 

Inwestycje w dobie wirusa. "Muszą trwać"

- Dotknął nas koronawirus, czego nie spodziewaliśmy się zupełnie. Doprowadza on do zachwiania gospodarczego w skali Europy, świata, także i u nas. Pojawiło się pytanie, co z wielkimi planami i inwestycjami, jak przekop Mierzei Wiślanej i CPK, który jest najbardziej spektakularnym dziełem. Powiedziałem mocno: te inwestycje muszą trwać, musimy je realizować. Inwestycje wyprowadziły świat z kilku wielkich kryzysów - mówił Andrzej Duda o planowanym porcie.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GALERIĄ

Prezydent zaznaczył, że inwestycja w CPK wiąże się z blisko stoma tysiącami nowych miejsc pracy. Wskazywał także na gospodarcze znaczenie lotnisk. Posłużył się przykładem lotniska we Frankfurcie nad Menem.

- Wystarczy popatrzeć na wielki port lotniczy we Frankfurcie, jak ożywił tamtą część Niemiec, jak ogromne jest jego znaczenie dla Europy i świata. Oczywiście, że chcemy mieć taką inwestycję w Polsce - podsumował prezydent.

Dzisiaj grzeje: 1. Pracownicy TVP nie mogli dłużej milczeć. Wyszło na jaw jaka naprawdę jest Elżbieta Jaworowicz

2. 14-latka została matką. Pokazała zdjęcia, które są nie do uwierzenia

Duda wskazał, że powstające zaledwie 80 km od polskiej granicy lotnisko Berlin-Brandenburg nie będzie lotniskiem dla Polski, ale dla Niemiec. Porównał to do metra: "metro w Berlinie nie rozładuje ruchu w Warszawie". Centralny Port Komunikacyjny ma zostać otwarty w 2027 roku. Lotnisko ma być głównym hubem dla linii lotniczych LOT. Rządzący marzą, aby CPK stało się głównym lotniskiem przesiadkowym dla Europy Środkowej.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Doda wyjawiła fanom sekret swojej diety. Wiemy już, czemu zawdzięcza swoją figurę
  2. Mamy wyniki sondażu prezydenckiego wśród kibiców. Wyniki są wyjątkowo zaskakujące
  3. 10-latka zalała się łzami na scenie "Mam Talent", nie wytrzymała reakcji publiczności. Nagranie zwala z nóg
  4. Skandal w TVP, prowadzący "Pytanie na śniadanie" żartowali z poważnej choroby. Widzowie nie kryją oburzenia
  5. Wybory 2020. Nowy wzór karty do zbierania podpisów
  6. Smutek właścicieli restauracji. Ich biznesy upadły po wizycie Magdy Gessler

Źródło: Business Insider

Następny artykuł
cpk
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News