COVID-19 - powikłania
Pixabay.com Candid_Shots
Monika Majko - 29 Listopada 2020

Najcięższe i najczęstsze powikłanie u pacjentów z COVID-19. Lekarze biją na alarm, duże zagrożenie

COVID-19 to groźna choroba, nie tylko w związku z możliwością pojawienia się ciężkich objawów, ale również ryzykiem śmiertelnych powikłań, które niesie ze sobą zakażenie koronawirusem. Lekarze ostrzegają przed "udarem covidowym", który często pojawia się po chorobie - również u młodych ludzi.

COVID-19 największe zagrożenie stanowi dla osób starszych oraz cierpiących na inne schorzenia współistniejące, jednak również młodzi ludzie nie są całkowicie bezpieczni w obliczu tej groźnej choroby. Lekarze ostrzegają przed najczęstszym i najgroźniejszym powikłaniem po zakażeniu koronawirusem.

COVID-19 - lekarze ostrzegają przed udarami po zakażeniu wirusem SARS-COV-2

Lekarze nie mają wątpliwości, że zakażenie koronawirusem zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu, zwłaszcza u młodych pacjentów, którzy zwykle COVID-19 przechodzą łagodnie lub nawet bezobjawowo. Coraz częściej odnotowywane są przypadki pacjentów z udarem, którzy nie mieli typowych objawów zakażenia wirusem SARS-COV-2 ze strony układu oddechowego.

WWłaśnie potwierdzono tragiczne informacje. Nie żyje prawdziwa legenda, wielu Polaków dużo mu zawdzięczaWłaśnie potwierdzono tragiczne informacje. Nie żyje prawdziwa legenda, wielu Polaków dużo mu zawdzięczaCzytaj dalej

Naukowcy z Western University i Lawson Health Research Institute w Kanadzie przeprowadzili badania, które wykazały, że niemal co druga hospitalizowana osoba w wieku poniżej 50 lat, nie miała innych objawów COVID-19 w momencie wystąpienia udaru.

- Udar mózgu jest najcięższym i najczęstszym powikłaniem neurologicznym u pacjentów z COVID-19. Zawsze jest traktowany jako stan zagrożenia życia, a w przypadku zakażonych koronawirusem w szczególności, bo dotyka pacjentów, którzy są jeszcze dodatkowo obciążeni - mówi prof. dr hab. n. med. Adam Kobayashi, neurolog oraz przewodniczący Sekcji Chorób Naczyniowych PTN, cytowany przez portal abczdrowie.pl.

- Wiemy, że spośród pacjentów z koronawirusem, którzy są hospitalizowani w ciężkim stanie, 5 proc. doznaje udarów mózgu, a spośród pacjentów w lżejszym stanie - 1 proc., co też jest wysokim wskaźnikiem - dodał lekarz.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Młodzi pacjenci z COVID-19 są narażeni na poważne powikłania pochorobowe

Między sobą lekarze mówią już o specjalnej kategorii udarów zwanych covidowymi. Badania pacjentów z COVID-19, którzy przeszli udar mózgu, wykazują nietypowe wyniki, charakterystyczne wyłącznie dla tej jednostki chorobowej.

- Koledzy radiolodzy, którzy oglądają obrazy głowy pacjentów po udarach z COVID, mówią, że obraz jest zupełnie nietypowy, te ogniska są rozsiane, co wskazuje na rozsianą angiopatię (choroba małych naczyń mózgowych - przyp. red.). U pacjentów zakażonych koronawirusem na pewno dochodzi do uszkodzenia śródbłonka. Z badań autopsyjnych u zmarłych zakażonych koronawirusem wiemy, że stwierdzono u nich nadkrzepliwość i uszkodzenie tętnic. To mogą być jedne z czynników, które przyczyniają się do rozwoju udarów u tych pacjentów - tłumaczy dr Kobayashi.

- Zauważyliśmy, że wirus ma tendencję do tworzenia skrzepów, które mogą blokować przepływ krwi do mózgu. Udar wydaje się być również opóźnionym efektem COVID. Silna tendencja do krzepnięcia krwi może utrzymywać się przez kilka tygodni po ustąpieniu COVID - przekazał z kolei w rozmowie z ETHealthworld, dr Pramod Krishnan, konsultant ds. neurologii z Manipal’s Hospital.

Dzisiaj grzeje:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. TVN ostrzega Polaków, niebezpieczeństwo w prawie całym kraju. Lepiej nie wychodzić z domów
 3. Jaworowicz z kamerami wparowała do domu mamy Zenka Martyniuka. Warunki odbierają mowę, daleko do pałaców syna
 4. Porażające wyznanie żony Trzaskowskiego. Wpadła w ręce policji, sprawa w sądzie

Prof. Kobayashi zwrócił uwagę na fakt, że udary u zakażonych koronawirusem dotykają również osób, które bez zakażenia prawdopodobnie nie byłyby narażone na tę chorobę. To pacjenci, którzy nie są w podeszłym wieku i nie mają typowych czynników ryzyka. Lekarz zaapelował, by nie ignorować niepokojących objawów tj. połowiczny niedowład, opadniecie kącika ust czy bełkotliwa mowa i natychmiast zgłaszać się po pomoc w przypadku ich zaobserwowania u siebie.

- Śmiertelność u pacjentów z udarami z COVID jest bardzo wysoka. U mnie na oddziale to było ok. 40 proc., a nie wszyscy pacjenci byli w bardzo ciężkim stanie. Często odwołujemy się do tych chorób współistniejących, ale udar nie zawsze jest śmiertelny. Część z tych pacjentów, gdyby nie była zakażona koronawirusem, nie miałaby prawa umrzeć z powodu udaru - podkreśla specjalista.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Prof. Flisiak o dalszym przebiegu pandemii. Zaskakujące słowa eksperta
 2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
 3. Małgorzata Rozenek nie zamierza ochrzcić synka. Wraz z mężem podała ważne powody, fani gratulują odwagi
 4. Jerzy Owsiak opublikował emocjonalny wpis. Musiał interweniować, stanął oko w oko z policją
 5. Nowy zakaz obowiązuje od dziś. Maseczki są obowiązkowe w nowych miejscach, nikt nie miał pojęcia
 6. Sałatka jarzynowa ze składnikiem - niespodzianką, jest nie tylko przepyszna, ale i zdrowa. Koniecznie przygotuj ją na Święta, rodzina oniemieje
 7. Gienek i Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" mają powody do radości. Fani fantastycznie odpowiedzieli na apel

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: ABC Zdrowie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News