Covid-19 - objaw
Pixabay.com fernandozhiminaicela
Monika Majko - 28 Listopada 2020

Gdy pojawią się na skórze, zgłoś się do lekarza. Możesz być zakażony

Covid-19 objawia się na wiele sposobów. Do najbardziej charakterystycznych dolegliwości wywołanych zakażeniem zaliczamy m.in. gorączkę, kaszel oraz utratę węchu lub smaku. Okazuje się jednak, że symptomem Covid-19 mogą być również zmiany skórne.

Covid-19 nie wybiera, groźną chorobą może zakazić się każdy, bez względu na wiek, płeć czy wykonywany zawód. Do licznego grona objawów zakażenia naukowcy dołączyli również nagłe zmiany skórne, jeśli je u siebie zauważysz, może to oznaczać, że jesteś zarażony koronawirusem.

Covid-19 - jednym z objawów zakażenia są zmiany skórne

Najczęściej występujące objawy zakażenia wirusem SARS-COV-2 są symptomy grypopodobne, czyli osłabienie, gorączka, ból głowy, a także suchy kaszel i w niektórych przypadkach ból gardła. Najbardziej charakterystyczne są z kolei utrata smaku i węchu. Naukowcy wciąż jednak nie wiedza wszystkiego o groźnej chorobie i odkrywają nowe dolegliwości, które mogą wskazywać na zainfekowanie Covid-19. Należą do nich m.in. nagłe zmiany skórne.

Sejm podjął ostateczną decyzję. Tysiące Polaków nie dostanie obiecanych pieniędzy, bardzo smutneSejm podjął ostateczną decyzję. Tysiące Polaków nie dostanie obiecanych pieniędzy, bardzo smutneCzytaj dalej

Według wielu nowych badań, jeśli na swojej skórze zaobserwujemy wysypkę, pokrzywkę, pęcherze lub rumień, które pojawiły się bez konkretnego powodu w okresie pandemii COVID-19, mogą one oznaczać zakażenie koronawirusem. Pierwsze domysły na ten temat snuli już w początkowych miesiącach pandemii badacze z Chin, a obecnie coraz więcej dowodów potwierdza słuszność tych hipotez.

– Pierwsze doniesienia z Chin mówiły o częstości występowania zmian skórnych u ok. 2 na 1000 przypadków, ale już w późniejszych pracach grupa ta wynosiła 2 proc. Doniesienia grupy dermatologów z Lombardii we Włoszech podają występowanie zmian skórnych u ok. 20 proc. zakażonych osób. U pacjentów dodatnich przebywających w CSK MSWiA, który obecnie jest szpitalem jednoimiennym, również obserwujemy różne zmiany skórne, które ewidentnie związane są z infekcją SARS-CoV-2 – mówiła w rozmowie z portalem "ABC Zdrowie" prof. Irena Walecka.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Specjaliści prowadzą badania nad związkiem dolegliwości dermatologicznych z zakażeniem Covid-19

Grupa włoskich dermatologów ze szpitala Lecco w Lombardii zauważyła powiązania między występowaniem zmian skórnych, a Covid-19. Po tych doniesieniach lekarze na całym świecie zaczęli przyglądać się dokładniej źródłom zmian skórnych u pacjentów w okresie trwania pandemii koronawirusa.

Hiszpańscy lekarze wśród 375 badanych pacjentów z Covid-19 stwierdzili występowanie różnych zmian skórnych. U 50 proc. pacjentów pojawiły się zmiany plamisto-grudkowe, rumieniowo-grudkowe lub grudkowe. U 19 proc. zauważono zmiany pseudoodmrozinowe, a u kolejnych 19 proc. zmiany pokrzywkowe. Z kolei u 9 proc. badanych wystąpiły zmiany pęcherzowe.

Dermatolodzy wstępnie opracowali wykaz rodzaju objawów charakterystycznych dla przebiegu choroby oraz jej etapu. Według specjalistów, zmiany plamisto-grudkowe mają początek zazwyczaj razem z innymi objawami infekcji Covid-19 i pojawiają się u chorych z cięższym przebiegiem. Na skórze utrzymują się ok. 9 dni, a niektórym z nich towarzyszy świąd. Z kolei zmiany rumieniowo-grudkowe pojawiają się często u zakażonych koronawirusem dzieci i najczęściej występują na twarzy i plecach, a po kilku dniach samoistnie ustępują.

Dzisiaj grzeje:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Od 5 grudnia ogromna zmiana dla milionów dorosłych Polaków. Mamy potwierdzenie, wszystko jest już jasne
 3. Doda przyznała się, że współżyła z kobietą. „Było bardzo fajnie”, zdradziła wszystkie szczegóły
 4. TVN pilnie ostrzega, zacznie się już w niedzielę. Polacy muszą się przygotować

Do jednej z najbardziej charakterystycznych zmian skórnych na skutek zakażenia wirusem SARS-COV-2 należą tzw. palce covidowe, czyli zmiany pseudoodmrozinowe. To plamy na palcach rąk i stóp o sinym kolorze, które występują razem z owrzodzeniami i pęcherzami. Najczęściej obserwowane są u dzieci i młodzieży i utrzymują się średnio niemal dwa tygodnie.

Objawem Covid-19 może być równeiż tzw. siność siateczkowata, która występuje w przebiegu różnych chorób dermatologicznych, chorób naczyniowych i układowych chorób tkanki łącznej, o przewlekłym przebiegu, ale jej nagłe pojawienie się i szybkie ustąpienie może sugerować zakażenie koronawirusem.

Symptomem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 mogą być również zmiany pokrzywkowe, pojawiające się na tułowiu i kończynach, które wiążą się z łagodnym przebiegiem infekcji, a także zmiany pęcherzykowe rozsiane na całym tułowiu, które zazwyczaj towarzyszą grypopodobnym objawom zakażenia. Według badań, pojawiają się głównie u mężczyzn w wieku ok. 60 lat i utrzymują się od 3 do 8 dni.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Zygmunt Chajzer jest już po operacji. Wysłał wymowną wiadomość do fanów, co z jego zdrowiem?
 2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
 3. Rodzinna tragedia na zachodzie Polski. Nie żyje małżeństwo, porażające, kogo zatrzymała policja
 4. Tragedia w szpitalu w polskiej miejscowości. Na miejscu jest policja i prokuratura, nic nie dało się zrobić
 5. Będzie dodatek do 500 plus? Pojawiła się oficjalna wiadomość, wielu rodziców będzie wniebowziętych
 6. Aromat sałatki poznańskiej w Wigilię będzie roznosił się po wielu polskich domach. Gessler wyjawiła najlepszy przepis
 7. Gienek i Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" mają powody do radości. Fani fantastycznie odpowiedzieli na apel

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: ABC Zdrowie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News