COVID-19
Pixabay.com lukasz_gl
Monika Majko - 28 Października 2020

Wiemy, kto może zachorować na "długi COVID". Narażona szczególnie jedna grupa wśród Polaków

COVID-19 zbiera ogromne żniwo niemal na całym świecie, do tej pory zakażenie koronawirusem potwierdzono u ponad 42,9 mln osób. Naukowcy wciąż badają groźnego wirusa, właśnie przekazano najnowsze ustalenia.

COVID-19 objawia się w bardzo różny sposób. Niektóre osoby zakażone koronawirusem przechodzą chorobę bardzo ciężko, inne zupełnie bezobjawowo. Naukowcy ustalili, która grupa jest najbardziej narażona na długotrwałe skutki zakażenia.

COVID-19 zbiera śmiertelne żniwo niemal na całym świecie

Obecnie dostępne badania wskazują, że jedna na 20 osób zakażonych COVID-19 choruje przez co najmniej osiem tygodni. Naukowcy z londyńskiego King's College przeprowadzili dokładną analizę danych zdobytych od osób używających aplikacji Covid Symptom Study. Naukowcy poszukiwali w nich wzorców zwiastujących długotrwały przebieg choroby. W interencie opublikowano wyniki badania, które pokazują, że "długi COVID" może pojawić się u każdego, ale istnieje kilka czynników, które zwiększają jego ryzyko.

- Pojawienie się więcej niż pięciu różnych objawów infekcji w pierwszym tygodniu jest jednym z głównych czynników ryzyka - przekazała w komentarzu dla BBC News, dr Claire Steves z Kings College w Londynie.

Agnieszka Chylińska zdradziła smutną prawdę o chorobie dzieci. Poruszające wyznanie, nikt jej nie pomagaAgnieszka Chylińska zdradziła smutną prawdę o chorobie dzieci. Poruszające wyznanie, nikt jej nie pomagaCzytaj dalej

COVID-19 objawia się nie tylko suchym kaszlem, a wywołujący go wirus SARS-COV-2 może wpływać na pracę wszystkich narządów. Chory, który doświadczył kaszlu, bólu głowy, biegunki, a także stracił węch i doświadczał zmęczenia jest bardziej narażony na ryzyko długotrwałej choroby niż ktoś, kto zaobserwował u siebie wyłącznie kaszel. naukowcy przekazali również, że ryzyko "długiego covidu" wzrasta wraz z wiekiem. Szczególnie narażone są kobiety, które ukończyły 50. rok życia.

- Na podstawie danych z początku pandemii widzimy, że mężczyźni są znacznie bardziej narażeni na ciężką postać choroby i niestety na śmierć. Natomiast wydaje się, że kobiety są bardziej narażone na długi COVID - przekazała dr. Claire Steves.

Co ciekawe na rozwinięcie się tzw. "długiego covidu" nie miały wpływu choroby współtowarzyszące, z wyjątkiem astmy i chorób płuc. Badania wskazują, że jedna na 7 osób zakażonych COVID-19 choruje przez co najmniej 4 tygodnie, jedna na 20 osób choruje przez co najmniej 8 tygodni, a jedna na 45 osób choruje przez co najmniej 12 tygodni.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Czytaj dalej

Tzw. "długi covid" może być poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia

Eksperci z Kings College stworzyli specjalny kod komputerowy, który ma wyłapywać w początkowej fazie infekcje, jakie mogą się przerodzić w "długi COVID". Jego obecne działanie jest jednak dalekie od oczekiwań. Kod jest w stanie prawidłowo zidentyfikować zaledwie 69 proc. osób, u których rozwija się ta forma choroby, a także około 25 proc. osób, które znajdują się w grupie ryzyka, pomimo szybkiego wyzdrowienia.

- Uważamy, że taka identyfikacja jest ważna, gdyż u zagrożonych moglibyśmy zastosować jakieś strategie prewencyjne, ale także śledzić historię ich choroby i upewnić się, że są właściwie rehabilitowani - tłumaczy dr Steves.

Dzisiaj grzeje:

1. Z ostatniej chwili: Wiadomo, co dzieje się z Andrzejem Dudą. Przerwano milczenie ws. protestów

2. Są przecieki w sprawie drugiego lockdownu. Plany rządu zaskakują, kluczowy jest czwartek

3. Kinga Duda przerwała milczenie. Wydała oświadczenie dot. protestów aborcyjnych

Brytyjski sekretarz ds. zdrowia i opieki społecznej Matt Hancock, po zapoznaniu się z badaniami naukowców z z londyńskiego King's College przekazał, że "wyniki badania Covid Symptom Study powinny zwrócić uwagę opinii publicznej, w tym ludzi młodych, na fakt, iż koronawirus nie wybiera, a może wywołać tragiczne długoterminowe skutki".

Najlepsze newsy dnia:

  1. Mężczyzna przyłapał żonę w łóżku z kimś innym. Myślała, że nikt ich nie nakryje, grubo się myliła
  2. Tragiczne informacje obiegły media. Polski mistrz świata ma koronawirusa, wiadomości są dramatyczne
  3. Wojsko wychodzi na ulice w Polsce. Morawiecki właśnie wydał nowe zarządzenie
  4. Pilna zmiana w godzinach dla seniorów. Rząd właśnie ją wprowadził
  5. Wszyscy się mylili. Koronawirus zaraża inaczej niż sądziliśmy, nowe odkrycie nie pozostawia złudzeń
  6. Zapadła ważna decyzja dla klientów UPC. Firma zwróci pieniądze obecnym i dawnym klientom, jest jeden warunek
  7. Dosyp kilka łyżek. Schabowe robione inaczej wyjdą bardziej chrupiące niż kiedykolwiek, nieziemski przepis
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News