COVID-19 - objawy
Pixabay.com jarmoluk
Monika Majko - 27 Października 2020

Lekarze biją na alarm. Charakterystyczny objaw pozwala odróżnić Covid-19 od przeziębienia

COVID-19 może objawiać się na wiele różnych sposobów. Lekarze wskazali, które dolegliwości mogą pomóc nam rozróżnić zakażenie koronawirusem od zwykłego przeziębienia.

COVID-19 zbiera śmiertelne żniwo niemal na całym świecie, pandemia koronawirusa nie odpuszcza. W sezonie jesienno-zimowym wiele osób zgłasza się do lekarzy z objawami grypopodobnymi, a szczególnie narażone na chorobę są dzieci. Warto wiedzieć, które z nich mogą pomóc nam rozróżnić przeziębienie od zakażenia groźnym wirusem SARS-COV-2.

Nieoficjalnie: padła konkretna data wprowadzenia ponownego lockdownuNieoficjalnie: padła konkretna data wprowadzenia ponownego lockdownuCzytaj dalej

COVID-19 atakuje bez względu na wiek

Jak przekazał w rozmowie z serwisem parentkig.pl dr Michał Domaszewski, lekarz rodzinny z Warszawy i autor bloga, sezon przeziębieniowy właśnie się rozpoczął, a przychodnie są oblegane przez pacjentów zgłaszających się z kaszlem i gorączką. W czasie pandemii takie objawy są jednoznacznie kojarzone z zakażeniem koronawirusem. Inaczej jest jednak w przypadku dzieci, które mogą przechodzić COVID-19 zupełnie inaczej, niż dorośli.

- Jest to bardzo skomplikowane, ponieważ dzieci mogą przechodzić zakażenie inaczej, niż dorośli. Objawy są zdecydowanie bardziej nietypowe. Jeden z moich pacjentów tylko przez jeden dzień miał gorączkę i kaszel, a już następnego dnia czuł się świetnie. Przy tym wynik testu był wciąż pozytywny. Inny pacjent cierpiał na ostry ból brzucha, który do złudzenia przypominał zapalenie wyrostka. Objawy potrafią być najróżniejsze. O zakażeniu mogą świadczyć duszności, bóle głowy, pleców. Dlatego tak ciężko jest opracować konkretne wytyczne do diagnozowania COVID-19 u dzieci - tłumaczy dr Michał Domaszewski.

TVN bije na alarm, zacznie się już dziś o 23:00. W wielu miejscach lepiej nie wychodzić z domówTVN bije na alarm, zacznie się już dziś o 23:00. W wielu miejscach lepiej nie wychodzić z domówCzytaj dalej

Choć COVID-19 u dzieci objawia się w bardzo różny sposób, można jednak wymienić kilka objawów wspólnych, dzięki którym łatwiej rozróżnić zakażenie groźnym wirusem od zwykłego przeziębienia. To m.in. utrata węchu i smaku, która u niemowląt może przerodzić się także w brak apetytu, a u starszych dzieci w objawy podobne do grypy żołądkowej.

- U dzieci zakażonych koronawirusem pojawiają się bóle głowy, bóle mięśni. Może wystąpić również katar i kaszel, czyli typowe objawy przeziębieniowe. Często dochodzą też wymioty i biegunka. Może być tak, że w tych postaciach przeziębieniowych na początku występuje duża gorączka, a z kolei w cięższych przypadkach, kiedy rozwija się wirusowe zapalenie płuc, może być tylko stan podgorączkowy - mówi dr Lidia Stopyra, pediatra, specjalistka chorób zakaźnych, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Czytaj dalej

COVID-19 u małych pacjentów może objawiać się w szczególny sposób

Dodatkowo, u niektórych małych pacjentów, którzy przechodzą zakażenie koronawirusem, pojawiają się również objawy skórne. U dzieci mogą wystąpić wysypki i zmiany na skórze.

- Dotyczy to jednak tylko ciężkich przypadków. Zamiany skórne mogą zwiastować syndrom PIMS-TS (pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny związany z zakażeniem SARS-CoV-2), który prowadzi do bardzo ciężkich powikłań. Takie przypadki na szczęście zdarzają się bardzo rzadko - tłumaczy dr Michał Sutkowski.

Dzisiaj grzeje:

1. Z ostatniej chwili: Wiadomo, co dzieje się z Andrzejem Dudą. Przerwano milczenie ws. protestów

2. Rząd wykorzystał zamieszanie, po cichu wprowadził nowy podatek. Objęte tysiące Polaków

3. Kinga Duda przerwała milczenie. Wydała oświadczenie dot. protestów aborcyjnych

Lekarze podkreślają, by w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, pod żadnym pozorem ich nie lekceważyć i natychmiast konsultować stan dziecka ze specjalistą. Do czasu postawienia diagnozy, rodzice powinni zatrzymać dziecko w domu i bacznie je obserwować, bowiem każdy szczegół przekazany pediatrze może pomóc mu w postawieniu prawidłowej diagnozy.

- Nie ważne czy to jest koronawirus, czy zwykle przeziębienie. Nie należy uprawiać samodiagnozowania ani siebie, ani tym bardziej u dzieci. Jeśli dziecko źle się czuje, ma gorączkę i kaszel, rodzice powinni zabrać je na wizytę do lekarza. Przy tym dzieci do 2. roku życia powinny być badane fizykalnie - przekazał dr Sutkowski.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Grochola przerywa milczenie. Wyznała, co jej oprawca zrobił kotu. Nie mieści się w głowie
  3. Anna Lewandowska przerwała milczenie. Szczere słowa o Strajku Kobiet, nie spodobają się wielu osobom
  4. Wojsko wychodzi na ulice w Polsce. Morawiecki właśnie wydał nowe zarządzenie
  5. Pilna zmiana w godzinach dla seniorów. Rząd właśnie ją wprowadził
  6. Wszyscy się mylili. Koronawirus zaraża inaczej niż sądziliśmy, nowe odkrycie nie pozostawia złudzeń
  7. Naukowcy z NASA przecierają oczy ze zdumienia. Odkryli tajemnicze dziury na Arktyce, nigdy nie widzieli podobnych
  8. Ponure, 74-letnia Rodowicz ma nowe objawy COVID-19. Już nie ma apetytu, sytuacja pogarsza się z każdą chwilą
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Parenting

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News