Covid-19 powikłania
Unsplash engin akyurt
Joanna Szwalikowska - 23 Listopada 2020

Powikłania po Covid-19. Wiemy, kiedy pacjenci są najbardziej zagrożeni

Covid-19 jest wirusem, który nadal pozostaje w wielu kwestiach dużą zagadką. O ile mamy szansę na przejście choroby bezobjawowo, o tyle kwestia późniejszych powikłań jest już bardzo poważna. Jak się okazuje, koronawirus ma fatalny wpływ nie tylko na płuca, ale również serce, a nawet mózg. Niektórzy pacjenci są o wiele bardziej narażeni na przykre skutki zdrowotne po przejściu choroby.

W sieci regularnie pojawiają się kolejne informacje na temat odkryć badaczy w związku z wirusem Covid-19. Jedne z najnowszych doniesień wskazują na to, że choroba może mieć ogromny wpływ na nasze serce oraz mózg. Najbardziej narażeni na powikłania neurologiczne po zachorowaniu na koronawirusa, są pacjenci cierpiący na cukrzycę czy nadciśnienie.

Pacjentka bez spodni i bielizny na podłodze w polskim szpitalu, przykry widok. Jest oświadczenie szpitalaPacjentka bez spodni i bielizny na podłodze w polskim szpitalu, przykry widok. Jest oświadczenie szpitalaCzytaj dalej

Powikłania neurologiczne po Covid-19 stwierdzono u niemal 69 proc. badanych

- Skutki COVID-19 wykraczają daleko poza klatkę piersiową. Chociaż powikłania w mózgu są rzadkie, są one coraz częściej zgłaszane i stanowią potencjalnie niszczycielską konsekwencję infekcji SARS-CoV-2 - mówił Colbey W. Freeman.

Naukowiec z Katedry Radiologii w Penn Medicine w Filadelfii jest zdumiony najnowszym odkryciem. Jak się bowiem okazało, wirus może mieć dużą zdolność do atakowania naszych mózgów. Chociaż zaburzenia one stosunkowo rzadkie, sprawa wygląda bardzo poważnie.

Koronawirus jest w stanie zaatakować nasz mózg oraz wywołać objawy neurologiczne, twierdzą badacze z Filadelfii. Naukowcy na ten moment nie są jednak pewni tego, czy wirus atakuje układ nerwowy bezpośrednio czy konsekwencje są może wynikiem ogólnej reakcji spowodowanej zapaleniem.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Naukowcy z Perelman School of Medicine na Uniwersytecie w Pensylwanii postanowili przeprowadzić badania, które pomogą zrozumieć zakres objawów neurologicznych. Dokonano analizy 1 357 pacjentów, których przyjęto do szpitala w okresie od stycznia do kwietnia 2020 roku.

Wśród całej przedstawionej grupy, u 81 osób przeprowadzony został rezonans magnetyczny mózgu. Najczęstszą przyczyną podjęcia się skanu mózgu były zmiany dotyczące stanu psychicznego oraz problemy neurologiczne.

Wiele ze zdjęć, które zostały wykonane, zwróciły uwagę badaczy z powodu pojawienia się krytycznego problemu. Wymagał on pilnej reakcji oraz leczenia. U 18 zbadanych osób stwierdzony został stan nagły. Znalazły się w tym takie zaburzenia jak: udar mózgu, krwotok, zablokowanie naczyń krwionośnych. Podczas badania zmarły nawet trzy osoby.

Dzisiaj grzeje:

  1. Księżna Kate i książę William przekazali smutną wiadomość. "Będziemy za nim bardzo tęsknić", pies nie żyje
  2. Popularna blogerka zdradziła męża z pasierbem, którego wspólnie wychowywali. Jednak czekały na niego jeszcze gorsze wieści
  3. Młodsza siostra powiedziała Julii, jaką dostała pracę domową z religii. Kobieta wpadła w szał

Naukowcy stworzyli sieć powiązań pomiędzy istniejącymi już schorzeniami a poważnymi zaburzeniami neurologicznymi, które nastąpiły później. Dziewięć z 18 chorych cierpiało na cukrzycę typu 2 lub wysokie ciśnienie krwi. Jak uważają autorzy, wyniki badań wymagają jednak zwiększonej charakterystyki czynników ryzyka, a także monitorowania pacjentów, którzy są zagrożeni Covid-19.

Uczeni nie są w stanie jednak jasno określić, skąd wzięło się powiązanie pomiędzy tymi schorzeniami a gorszym przebiegiem choroby oraz powikłaniami. U osób, które były w najpoważniejszym stanie, stwierdzony został marker stanu zapalnego. Sugeruje to, że stan zapalny spowodowany chorobą, może mieć wpływ na rozwój zaburzeń neurologicznych. Cukrzyca typu 2 oraz wysokie ciśnienie krwi wiąże się z ryzykiem wystąpienia udaru mózgu czy krwotoku wewnętrznego. Nie udało się jednak ustalić, czy Covid-19 to ryzyko zwiększa.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Czy picie ciepłej lub zimnej wody ma dla organizmu znaczenie? Okazuje się, że tak. I to całkiem spore
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Matylda Damięcka przekazała najsmutniejszą wiadomość. Jego serce nie wytrzymało, kondolencje docierają z każdej strony
  4. Niezbędna pomoc, śmiertelna choroba postępuje. Andrzej Duda apeluje w imieniu rodziny mężczyzny
  5. 24-latka z Sosnowca zostawiła na ulicy 3-letniego synka, teraz się tłumaczy. Przerażające słowa, ręce opadają
  6. Listopad jest idealnym czasem na pieczenie świątecznych pierniczków. Podajemy najlepszy przepis
  7. Ogromna rodzinna tragedia. 65-latka nie miała żadnych szans, została wciągnięta przez rozrzutnik
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Interia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News