COVID-19 objaw
Freepik wirestock
Irmina Jach - 17 Listopada 2020

Najczęściej pojawiający się objaw Covid-19. Ma go nawet 86% zakażonych, trzeba wiedzieć

COVID-19 wyjątkowo często objawia się w konkretny sposób. Eksperci niemal od początku pandemii zwracają uwagę, że pacjenci cierpiący na chorobę koronawirusową niemal w każdym przypadku uskarżają się na kaszel, gorączkę i duszności. Teraz wiadomo, że jeden z tych trzech symptomów występuje najczęściej. Ma go nawet 86 procent zakażonych.

COVID-19 wciąż jest chorobą, o której eksperci wiedzą stosunkowo niewiele. Naukowcy nieustannie prowadzą kolejne badania, które mają pomóc w leczeniu zakażenia patogenem. Z najnowszej publikacji w "The Journal of Emergency Medicine" wynika, że szczególną uwagę specjalistów zwraca konkretny symptom.

Nie żyje aktor znany z seriali z TVP, TVN i Polsatu. Rodzina potwierdziła tragiczne informacjeNie żyje aktor znany z seriali z TVP, TVN i Polsatu. Rodzina potwierdziła tragiczne informacjeCzytaj dalej

COVID-19 wyjątkowo często objawia się w konkretny sposób

Naukowcy, którzy zajmowali się badaniami, których wyniki zostały opublikowane w wymienionym wyżej czasopiśmie, są zgodni, że najczęściej występującym objawem COVID-19 jest gorączka. Specjaliści doszli do tego wniosku po przebadaniu 12 tysięcy chorych. Aż 74 procent z nich skarżyło się na gorączkę, 68 procent odczuwało duszności, a 65 procentom dokuczał kaszel.

Zobacz także: Jeden z częstszych objawów COVID-19. Po jakim czasie zarażonym wraca węch?

Podobne wyniki dały także testy przeprowadzone niedawno w Hiszpanii na takiej samej liczbie pacjentów z COVID-19. Wynikało z nich, że 86 procent chorych uskarża się na gorączkę, 76 procent kaszle, a 60 procent miewa duszności.

Gorączka jest popularną reakcją organizmu na zakażenie wirusowe, bakteryjne czy wywoływane przez inny patogen. Układ odpornościowy broni się w ten sposób przed przed infekcją. Ze względu na to, że jest symptomem, który występuje nadzwyczaj często, w wielu miejscach procedury sanitarne zakładają mierzenie temperatury przed wejściem.

Dalsza część tekstu pod galerią:

Niejeden może się konkretnie zdziwić. Niewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Agnieszka ChylińskaNiejeden może się konkretnie zdziwić. Niewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Agnieszka ChylińskaCzytaj dalej

Niestety, jak się okazuje, ten sposób nie jest zbyt skuteczny w kwestii wyizolowywania zakażonych osób. Brak gorączki lub stanu podgorączkowego nie jest jednoznaczny z tym, że dana osoba nie jest nosicielem koronawirusa. Ten objaw nie rozwija się u wszystkich i nie zawsze pojawia się jako pierwszy.

Zobacz także: Dzisiaj weszła w życie ogromna zmiana. W każdej chwili mogą Cię sprawdzić

Według ekspertów nawet 40 procent wszystkich chorych na COVID-19 może nie uskarżać się na żadne dolegliwości. Oznacza to, że zakażone osoby, które przechodzą chorobę w sposób bezobjawowy, mogą nieświadomie transmitować wirusa dalej

W artykule opublikowanym w "New England Journal of Medicine" badacze sugerują, że mierzenie temperatury i badania przesiewowe powszechnych objawów zakażenia SARS-CoV-2 nie są wystarczające w wykrywaniu infekcji i zapobieganiu dalszej transmisji patogenu.

Zaznaczono, że badania przesiewowe w kierunku gorączki prowadzone na lotniskach, skutecznie wykryły tylko 15 przypadków COVID-19 na 675 000 sprawdzonych pasażerów. Z testów przeprowadzonych wśród 2 tysięcy wojskowych również wynika, że patogen rozprzestrzeniał się, mimo stosowania ścisłej kwarantanny, regularnych kontroli temperatury oraz innych objawów.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Ryzyko zakażenia można zminimalizować tylko poprzez zachowanie podstawowych środków ostrożności. Należy pamiętać o zachowywaniu dystansu społecznego, noszeniu maseczek ochronnych, unikaniu dużych zgromadzeń oraz o regularnym myciu i dezynfekowaniu rąk.

W przypadku zaobserwowania u siebie gorączki lub stanu podgorączkowego należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem POZ w celu otrzymania skierowania na test i w razie potrzeby poddać się izolacji domowej. Tylko w ten sposób można ograniczyć transmisję zakażenia.

Zobacz także w naszych serwisach:

Ujawniono kto nie musi płacić za abonament RTV. Mamy pełną listę osób zwolnionych z opłatUjawniono kto nie musi płacić za abonament RTV. Mamy pełną listę osób zwolnionych z opłatCzytaj dalej

Źródło: Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News