COVID-19 objaw
Freepik wirestock
Irmina Jach - 17 Listopada 2020

Najczęściej pojawiający się objaw Covid-19. Ma go nawet 86% zakażonych, trzeba wiedzieć

COVID-19 wyjątkowo często objawia się w konkretny sposób. Eksperci niemal od początku pandemii zwracają uwagę, że pacjenci cierpiący na chorobę koronawirusową niemal w każdym przypadku uskarżają się na kaszel, gorączkę i duszności. Teraz wiadomo, że jeden z tych trzech symptomów występuje najczęściej. Ma go nawet 86 procent zakażonych.

COVID-19 wciąż jest chorobą, o której eksperci wiedzą stosunkowo niewiele. Naukowcy nieustannie prowadzą kolejne badania, które mają pomóc w leczeniu zakażenia patogenem. Z najnowszej publikacji w "The Journal of Emergency Medicine" wynika, że szczególną uwagę specjalistów zwraca konkretny symptom.

Nowy zakaz obowiązuje od dziś. Maseczki są obowiązkowe w nowych miejscach, nikt nie miał pojęciaNowy zakaz obowiązuje od dziś. Maseczki są obowiązkowe w nowych miejscach, nikt nie miał pojęciaCzytaj dalej

COVID-19 wyjątkowo często objawia się w konkretny sposób

Naukowcy, którzy zajmowali się badaniami, których wyniki zostały opublikowane w wymienionym wyżej czasopiśmie, są zgodni, że najczęściej występującym objawem COVID-19 jest gorączka. Specjaliści doszli do tego wniosku po przebadaniu 12 tysięcy chorych. Aż 74 procent z nich skarżyło się na gorączkę, 68 procent odczuwało duszności, a 65 procentom dokuczał kaszel.

Podobne wyniki dały także testy przeprowadzone niedawno w Hiszpanii na takiej samej liczbie pacjentów z COVID-19. Wynikało z nich, że 86 procent chorych uskarża się na gorączkę, 76 procent kaszle, a 60 procent miewa duszności.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Gorączka jest popularną reakcją organizmu na zakażenie wirusowe, bakteryjne czy wywoływane przez inny patogen. Układ odpornościowy broni się w ten sposób przed przed infekcją. Ze względu na to, że jest symptomem, który występuje nadzwyczaj często, w wielu miejscach procedury sanitarne zakładają mierzenie temperatury przed wejściem.

Niestety, jak się okazuje, ten sposób nie jest zbyt skuteczny w kwestii wyizolowywania zakażonych osób. Brak gorączki lub stanu podgorączkowego nie jest jednoznaczny z tym, że dana osoba nie jest nosicielem koronawirusa. Ten objaw nie rozwija się u wszystkich i nie zawsze pojawia się jako pierwszy.

Według ekspertów nawet 40 procent wszystkich chorych na COVID-19 może nie uskarżać się na żadne dolegliwości. Oznacza to, że zakażone osoby, które przechodzą chorobę w sposób bezobjawowy, mogą nieświadomie transmitować wirusa dalej

W artykule opublikowanym w "New England Journal of Medicine" badacze sugerują, że mierzenie temperatury i badania przesiewowe powszechnych objawów zakażenia SARS-CoV-2 nie są wystarczające w wykrywaniu infekcji i zapobieganiu dalszej transmisji patogenu.

Zaznaczono, że badania przesiewowe w kierunku gorączki prowadzone na lotniskach, skutecznie wykryły tylko 15 przypadków COVID-19 na 675 000 sprawdzonych pasażerów. Z testów przeprowadzonych wśród 2 tysięcy wojskowych również wynika, że patogen rozprzestrzeniał się, mimo stosowania ścisłej kwarantanny, regularnych kontroli temperatury oraz innych objawów.

Dzisiaj grzeje:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Od 5 grudnia ogromna zmiana dla milionów dorosłych Polaków. Mamy potwierdzenie, wszystko jest już jasne
 3. W dryfującym na morzu plecaku znaleźli dwie obrączki. Zaczęli szukać ich właścicieli, wtedy na jaw wyszła porażająca prawda
 4. TVN pilnie ostrzega, zacznie się już w niedzielę. Polacy muszą się przygotować

Ryzyko zakażenia można zminimalizować tylko poprzez zachowanie podstawowych środków ostrożności. Należy pamiętać o zachowywaniu dystansu społecznego, noszeniu maseczek ochronnych, unikaniu dużych zgromadzeń oraz o regularnym myciu i dezynfekowaniu rąk.

W przypadku zaobserwowania u siebie gorączki lub stanu podgorączkowego należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem POZ w celu otrzymania skierowania na test i w razie potrzeby poddać się izolacji domowej. Tylko w ten sposób można ograniczyć transmisję zakażenia.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Pierwsze objawy raka jelita grubego. Pod żadnym pozorem nie powinno się ich lekceważyć
 2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
 3. Rodzinna tragedia na zachodzie Polski. Nie żyje małżeństwo, porażające, kogo zatrzymała policja
 4. Tragedia w szpitalu w polskiej miejscowości. Na miejscu jest policja i prokuratura, nic nie dało się zrobić
 5. Będzie dodatek do 500 plus? Pojawiła się oficjalna wiadomość, wielu rodziców będzie wniebowziętych
 6. Kilka tricków sprawi, że upieczesz idealne ciasto drożdżowe. Sukces gwarantowany
 7. Świnia spacerowała po Wejherowie. Doprowadziła policję do zatrważającej rzeczy
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News