Covid-19 i ciąża
Pixabay.com Engin_Akyurt
Monika Majko - 12 Maja 2020

Ważny apel do kobiet. Nowe badania nad COVID-19 niosą pozytywną wiadomość

Covid-19 atakuje każdego, a przebieg choroby jest bardzo indywidualny i zależy od wielu czynników. Naukowcy z uniwersytetu oksfordzkiego przedstawili wyniki swoich badań, które mają szczególne znaczenie dla kobiet w ciąży. Okazuje się, że dotychczasowe założenia badaczy nie były słuszne.

Covid-19 spowodował śmierć już ponad 286 tysięcy ludzi na całym świecie. Do tej pory lekarze zakładali, że choroba może być wyjątkowo groźna dla kobiet w ciąży. Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie wskazują, że oczekiwanie na dziecko wcale nie jest jednoznaczne z byciem bardziej narażonym na groźne skutki zakażenia.

Covid-19 wcale nie jest tak groźny dla kobiet w ciąży, jak początkowo zakładali lekarze

Dotychczas zakładano, że kobiety w ciąży są dużo bardziej narażone na groźne powikłania po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Naukowcy argumentowali to m.in. wyjątkowym działaniem ich układu odpornościowego oraz zmniejszeniem objętości płuc w wyniku ucisku narządów przez płód. Najnowsze badania naukowców z uniwersytetu oksfordzkiego obalają jednak ten pogląd.

Łukasz SzumowskiSzumowski w programie na żywo dostał pytanie o powrót dzieci do szkół. Padła jednoznaczna odpowiedźCzytaj dalej

Naukowcy powołali się w swoich badaniach na statystyki dotyczące liczby kobiet zarażonych SARS-CoV-2. "BNN Bloomberg" przekazał, że do angielskich szpitali trafiło zaledwie 0,5 procent wszystkich ciężarnych kobiet, a z nich tylko jedna dziesiąta wymagała intensywnej opieki. 1 na 20 dzieci urodzonych przez zarażone matki uzyskało pozytywny wynik testu na zakażenie koronawirusem.

Kobiety w ciąży nie powinny obawiać się choroby Covid-19 bardziej niż inne osoby

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Pierwsza polska lekarka historiaDrugi mąż zrobił jej straszne rzeczy, nigdy nie wyglądała już tak jak wcześniej. Wkrótce Polka wylądowała w sułtańskim haremieCzytaj dalej

Badacze z uniwersytetu oxfordzkiego wskazali, że koronawirus nie stanowi większego zagrożenia dla ciężarnych, ale są nim współwystępujące dolegliwości, takie jak nadciśnienie czy cukrzyca ciążowa, które zwykle powodują konieczność skorzystania z pomocy personelu medycznego. Naukowcy już dawno ustalili, że to właśnie choroby współtowarzyszące, a nie zwykłe objawy Covid-19, są najczęstsza przyczyną śmierci pacjentów zakażonych koronawirusem, bez względu na ich wiek czy płeć.

Dzisiaj grzeje:

1. Kiedy otwarcie salonów fryzjerskich i restauracji? Szumowski zdradził ważne szczegóły, dobra i zła wiadomość

2. Kiedy otworzą kina i teatry? Minister kultury odpowiedział, nie ma wątpliwości

Jednocześnie naukowcy i lekarze apelują do kobiet w ciąży, by z powodu pandemii nie rezygnowały ze stałej opieki lekarskiej i regularnej kontroli rozwoju dziecka.

– Jest absolutnie niezbędne, aby kobiety nadal uczęszczały na wizyty przed porodem, żeby mieć pewność, że one i ich dzieci mają się dobrze. Zaleca się również, aby rodzice niemowląt nadal korzystali z pomocy medycznej, w tym rutynowych szczepień – przekazała Gill Walton, dyrektor Królewskiego Towarzystwa Położnych.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Większość z nas miała już koronawirusa? Zaskakujące wyniki badań
  2. Nie żyje wielka postać polskiego sportu. Medalista olimpiady był ulubieńcem kibiców
  3. Nie żyje polska pielęgniarka, przegrała z koronawirusem. Osierociła trójkę dzieci
  4. Ewa Farna pokazała zdjęcie mamy. Już wiemy, po kim odziedziczyła urodę
  5. Ola Kwaśniewska wysłała męża do sklepu po koperek i awokado. Pokazała, co przyniósł, płaczemy ze śmiechu
  6. Nagły niesamowity pomysł Lidla. Cudowna, wielka zmiana, zakupy będą wyglądały inaczej

Rodzina - najtrudniejsza decyzjaIch 22. dziecko niedawno się urodziło, matka podjęła najtrudniejszą decyzję. Ciężko powstrzymać łzyCzytaj dalej

źródło: o2

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News