COVID-19 objaw
Freepik prostooleh
Irmina Jach - 10 Listopada 2020

Najczęstszy objaw Covid-19. Ma go nawet 70% zakażonych, bardzo przykre

COVID-19 może przebiegać w bardzo ciężki sposób nawet u osób, które nie cierpią na żadne schorzenia współistniejące. Jedna z najnowszych hipotez przedstawionych przez ekspertów jest porażająca. Istnieje jeden objaw, który obserwuje u siebie nawet 70 procent zarażonych koronawirusem. To bardzo przykra wiadomość.

COVID-19, który przebiega w sposób ciężki u osób, które nie mają chorób współistniejących, może mieć podłoże neurologiczne. Naukowcy uważają, że wirus może wędrować nerwami obwodowymi z płuc do struktur pnia mózgu, prowadząc do niewydolności oddechowej. Towarzyszy temu bardzo popularny symptom.

Pilny apel Andrzeja Dudy do Polaków. Sytuacja jest dramatycznaPilny apel Andrzeja Dudy do Polaków. Sytuacja jest dramatycznaCzytaj dalej

COVID-19 może objawiać się w konkretny sposób

Od niedawno wiadomo, że koronawirus odciska piętno nie tylko na układzie oddechowym, ale także na innych organach, takich jak serce, wątroba czy nerki. Coraz częściej naukowcy mówią także o objawach i powikłaniach neurologicznych. Ostatnio w medycynie pojawiło się nowe pojęcie - neurocovid.

Eksperci są zdania, że koronawirus może przenikać do mózgu przez nerwy w jamie nosowej. Dzieje się tak nawet u 60-70 procent zakażonych, co potwierdza profesor Jacek Rożniecki z Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

- Hipotezy dotyczące neurotropowego charakteru SARS-CoV-2 potwierdzają przede wszystkim obserwacje kliniczne. Opisano kilka przypadków zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz zapaleń mózgu z obecnością objawów oponowych i zaburzeń świadomości w przebiegu COVID-19 - mówił specjalista.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

- Znamy to też z pierwszej tury epidemii SARS-CoV-1, gdzie najpierw znajdowano w materiale autopsyjnym obecność wirusa w strukturach pnia mózgu. To by sugerowało, że wirus wstecznie wędruje nerwami obwodowymi np. w okolice płuc, gdzie jest bardzo silne unerwienie, gdzie może dojść do penetracji wirusa i nagłego wywołania zespołu niewydolności oddechowej u osób pozornie z brakiem innych objawów zapalnych - tłumaczył profesor Jacek Rożniecki z Kliniki Neurologii UM w Łodzi.

- Nie mamy warunków do badania tych aspektów, trudno badać takie zmiany w momencie, gdy ktoś jest np. podłączony do respiratora. Ale są już inne przesłanki, które wskazują, że przynajmniej część osób zakażonych koronawirusem w ten sposób umiera - mówił profesor Konrad Rejdak, szef kliniki neurologii SPSK4 w Lublinie.

Osoby, które przebyły COVID-19, obserwują u siebie różne objawy. Ozdrowieńcy skarżą się na bóle głowy, nerwobóle obwodowe i bόle mięśniowe, jak również zaburzenia funkcji poznawczych.

- Z jednej strony mamy ostre efekty, czyli ktoś, kto doznaje infekcji SARS-CoV-2, może mieć powikłania neurologiczne. Przede wszystkim jest zagrożenie w postaci udaru mózgu, gdyż dochodzi do zaburzeń krzepliwości krwi, ale też niestety opisano zmiany zapalne w mózgu i atak immunologiczny na struktury mózgu. Są również powikłania odroczone w czasie między innymi w postaci zespołów neuropatii zapalnych - dodał profesor Konrad Rejdak.

Dzisiaj grzeje:

  1. Księżna Kate i książę William przekazali smutną wiadomość. "Będziemy za nim bardzo tęsknić", pies nie żyje
  2. Dali bezdomnej kobiecie kopertę z pieniędzmi i zaczęli ją śledzić. Finał odebrał im mowę, nigdy się nie spodziewali podobnego zachowania
  3. Młodsza siostra powiedziała Julii, jaką dostała pracę domową z religii. Kobieta wpadła w szał

- Przewlekłe, długotrwałe zmęczenie może być objawem inwazji wirusa do struktur nerwowych, zarówno ośrodkowych, ale też i obwodowych nerwów. To oczywiście będzie badane szczegółowo dopiero, jak minie trochę czasu od tej epidemii, bo pewne objawy mogą być odroczone. Wpływ na to ma z pewnością również burza cytokinowa. Podobne efekty są znane z innych chorób, gdzie zmęczenie jest wynikiem zaburzeń immunologicznych i stanu zapalnego, który się toczy w sposób przewlekły. Także to wszystko, to są potencjalne powikłania - ostrzega neurolog.

Takie objawy mogą pojawiać się nawet dwa tygodnie po wyzdrowieniu. Naukowcy wspominają także o starzeniu się mózgu po przebytej intensywnej infekcji covidowej. Do lekarzy już zgłaszają się pierwsze osoby, które mimo wyleczenia, nadal borykają się ze skutkami COVID-19. Najbardziej zagrożeni są oczywiście pacjenci neurologiczni. Czy COVID-19 odbije się długofalowo na zdrowiu społeczeństwa? Czas pokaże.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Choroby, z którymi możesz żyć latami i nic o nich nie wiedzieć. Niektóre dają objawy bardzo późno
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Matylda Damięcka przekazała najsmutniejszą wiadomość. Jego serce nie wytrzymało, kondolencje docierają z każdej strony
  4. Niezbędna pomoc, śmiertelna choroba postępuje. Andrzej Duda apeluje w imieniu rodziny mężczyzny
  5. 24-latka z Sosnowca zostawiła na ulicy 3-letniego synka, teraz się tłumaczy. Przerażające słowa, ręce opadają
  6. Kiszone pomidory są fenomenalnym probiotykiem. Mają powalające właściwości
  7. Od pierwszego stycznia spore zmiany. Ministerstwo rolnictwa podzieliło się wskazówkami dla przedsiębiorców
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: ABC Zdrowie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News