COVID-19 objaw, który nie znika zmęczenie
Pixabay coyot
Joanna Szwalikowska - 9 Listopada 2020

Objaw występuje u 90% pacjentów. Niestety, nie znika po przejściu Covid-19

Covid-19 jest chorobą, która wciąż nie jest do końca przebadana, w związku z czym niektóre jej objawy czy komplikacje związane z przejściem choroby, mogą jeszcze nie być znane. Istnieje jednak pewien objaw, który pojawia się u większości zakażonych. Jak się jednak okazuje, czasami nie znika on później.

Covid-19 to choroba, która wciąż budzi więcej pytań, aniżeli odpowiedzi. Każdego dnia na całym świecie zapadają na nią oraz umierają kolejne tysiące osób. Prace naukowców nad lekiem oraz szczepionką nieustannie trwają, jednak uzyskanie efektów może jeszcze potrwać. Istnieje jednak pewien objaw, który zgłaszała większość pacjentów. U niektórych z nich nie zniknął on po przejściu choroby.

Smutna wiadomość o żonie Rafała Trzaskowskiego. W sieci pojawił się apelSmutna wiadomość o żonie Rafała Trzaskowskiego. W sieci pojawił się apelCzytaj dalej

Covid-19. Jeden z objawów choroby może nie zniknąć po jej przejściu

Jednym z najczęstszych objawów, jakie zgłaszali pacjenci z Covid-19 było przewlekłe zmęczenie. Niestety, jak się okazuje, nawet 10 procent zakażonych skarżyło się na niewydolność fizyczną, a także psychiczną nawet po upływie kilku miesięcy od choroby. Doktor Paweł Grzesiowski wypowiedział się na temat przewlekłego zmęczenia związanego z przejściem koronawirusa.

Velrie Giesen to 29-letnia antropolożka, która dotychczas uchodziła za prawdziwy okaz zdrowia. W marcu zapadła ona na chorobę, która przypominała grypę. Kobieta bardzo bała jednak zwrócić się po pomoc, ponieważ trwała wówczas pierwsza fala epidemii koronawirusa w Kopenhadze. Spędziła ona niemal dwa tygodnie w łóżku. Jak wspomina, była tak wyczerpana, że nawet pójście do łazienki wydawało się zadaniem nie do pokonania.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Choć niedługi póżniej objawy ustąpiły, a kobieta czuła się zdecydowanie lepiej, trwało to tylko przez jakiś czas. Z końcem sierpnia uczucie zmęczenia powróciło, do tego ucisk w płucach, a także napady duszności. Kobieta nie była w stanie samodzielnie ugotować sobie obiadu. Z kolei badanie nie wykazywały żadnych nieprawidłowości.

Lekarze wystawili jej diagnozę - syndrom chronicznego zmęczenia po przejściu Covid-19. Badanie przeprowadzone w St. James's Hospital w Irlandii wykazało, iż u 52 procent pacjentów, nawet kilka tygodni po przejściu choroby, utrzymywało się uczucie zmęczenia. Jak się okazuje, mogą tego doświadczyć nawet pacjenci, którzy przeszli Covid-19 bardzo lekko.

- Słabość mięśniowa oraz osłabienie intelektualne występują niemal u każdego pacjenta z COVID-19. W pewnym sensie zmęczenie jest taką samą reakcją obronną jak gorączka. (...) Innymi słowy, jeśli pacjenci odczuwają w trakcie choroby zmęczenie, to nie jest błąd natury, tylko celowa strategia organizmu tak jak gorączka. Te objawy to cena, którą musimy zapłacić za wyzdrowienie - tumaczył dr Grzesiowski.

Większość przypadków chorych osób powraca do sprawności już po dwóch tygodniach. Niestety, w części przypadków, przewlekłe zmęczenie oraz niewydolność intelektualna mogą znacznie wpłynąć na obniżenie jakości życia nawet na długie miesiące.

- Jest to zespół przewlekłego zmęczenia post-COVID, którego przyczyny wciąż są nie do końca znane. Wiemy, że prawdopodobnie jest to skutek długo utrzymującego się stanu zapalnego, który może prowadzić do uszkodzenia naczyń w mózgu i uszkodzić inne ważne narządy wewnętrzne. Osoba cierpiąca na ten zespół może mieć prawidłowe parametry wydolnościowe, ale przy tym nie mieć siły wstać rano z łóżka. Niektóre objawy mogą przypominać depresję - mówił dr Grzesiowski w rozmowie z portal.abczdrowie.pl.

Dzisiaj grzeje:

1. Nie żyje Ryszard Kasprzak. Zrozpaczona rodzina przekazała wiadomość

2. Minister edukacji ujawnił, do kiedy może potrwać nauka zdalna. Wielu będzie wstrząśniętych, czarny scenariusz zakłada długą edukację w domu

3. Żona Kurskiego przerwała milczenie. Dziennikarze dotarli do porażającej prawdy o ochronie

- Mamy coraz więcej zakażonych, a naukowcy szacują, że nawet 10 proc. ozdrowieńców może mieć zespół pocovidowego zmęczenia. Jeśli te prognozy się sprawdzą, będzie to olbrzymi problem dla systemu opieki zdrowotnej - podkreślił doktor.

Wielu pacjentów zostaje skierowanych na fizjoterapię w związku ze zmęczeniem po przejściu koronawirusa, co daje bardzo dobre rezultaty. Jednym ze skutecznych "leków" jest również aktywny wypoczynek oraz wyłączenie stresu. Maksymalne zrelaksowanie się bez stymulacji umysłowej pozwoli naszemu organizmowi na odpoczynek.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Tomasz Hajto przygnieciony lawiną hejtu. Po sławetnym wypadku na pasach spokoju nie dają mu nawet 12-letnie dzieci
  3. Rząd w ostatniej chwili podjął ostateczną decyzję ws. maseczek. Zmiany już od dziś
  4. Rząd w ostatniej chwili podjął ostateczną decyzję ws. maseczek. Zmiany już od dziś
  5. Rząd nagle zmienia plany. Wycofa się z kontrowersyjnego zakazu?
  6. Żona zwija się z bólu. Mąż w tym czasie robi porażającą rzecz, zdjęcie oburzyło tysiące internautów
  7. Wadliwa partia PlayStation 5 w Polsce i problemy z dostawami? Absurdalna sytuacja, jest wyjaśnienie
  8. Specjalny bonus od ZUS. Już wiemy, kto dostanie dodatkowe pieniądze
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Portal ABC Zdrowie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News