COVID-19 daje nietypowy objaw
Freepik teksomolika
Irmina Jach - 6 Listopada 2020

Nowy wczesny objaw Covid-19. Niepokojące doniesienia lekarzy, trzeba wiedzieć

COVID-19, według naukowców, może objawiać się w bardzo nietypowy sposób. Udowodniono, że możliwe jest pojawienie się symptomu, którego do tej pory nie utożsamiano z chorobą koronawirusową. Jeśli zauważysz go u siebie lub swoich bliskich, koniecznie skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu.

COVID-19 to choroba, która charakteryzuje się poważnymi komplikacjami ze strony układu oddechowego. Do tej pory wiadomo było, że symptomy, które jej towarzyszą, mogą przypominać te, które pojawiają się przy grypie. Niestety, naukowcy wciąż dochodzą do nowych wniosków.

Z ostatniej chwili: nie żyje aktorka znana z największych hitów z TVP, TVN i PolsatuZ ostatniej chwili: nie żyje aktorka znana z największych hitów z TVP, TVN i PolsatuCzytaj dalej

COVID-19 daje specyficzny objaw

Naukowcy z Universitat Oberta de Catalunya w Hiszpanii zidentyfikowali kolejny symptom, którym może charakteryzować się zakażenie koronawirusem. Co ciekawe, pojawia się na bardzo wczesnym etapie zakażenia niebezpiecznym patogenem. Jest związany z wpływem koronawirusa na mózg.

Wpływ COVID-19 może być nieco inny u każdego z zarażonych, a pacjenci zgłaszają medykom szeroki wachlarz objawów. W zależności od organizmu symptomy mogą być łagodne lub bardziej nasilone. Najczęściej występują: gorączka, wymioty, kaszel, bóle mięśni, nudności, biegunka, zmęczenie, utrata węchu i smaku.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Rodzice weszli rano do pokoju córeczki i zamarli, dziecko zniknęło. Miesiąc później dostali telefon i zaczęli płakaćRodzice weszli rano do pokoju córeczki i zamarli, dziecko zniknęło. Miesiąc później dostali telefon i zaczęli płakaćCzytaj dalej

Lekarze ostrzegają, że niektóre osoby zarażone mogą zaobserwować u siebie delirium, czyli majaczenie, któremu towarzyszy gorączka. Badanie i wnioski, do których doszli uczeni, zostały opisane w międzynarodowym czasopiśmie naukowym "Journal of Clinical Immunology and Immunotherapy".

Delirium jest zaburzeniem neuropoznawczym. Javier Correa, współautor badania, które prowadził jeszcze pracując na University of Bordeaux, wyjaśnia, że "to stan zmieszania, w którym osoba czuje się oderwana od rzeczywistości, jakby śniła". Badacz apeluje, że obecnie wskazana jest wzmożone wyczulenie na nieprawidłowe zachowania organizmu.

- Musimy być czujni, szczególnie w takiej sytuacji epidemiologicznej, jak obecna. Oznaki dezorientacji bowiem mogą wskazywać u danej osoby na infekcję - podkreślił naukowiec.

COVID-19 atakuje nie tylko układ oddechowy, ale wywiera wpływ na cały organizm, w tym mózg i system nerwowy. Javier Correa i Diego Redolar Ripoll zbadali, jak znaczne są te oddziaływania. Badacze odkryli między innymi, że patogen powoduje zmiany neurokognitywne, w tym bóle głowy i majaczenia, a także epizody psychotyczne.

Przyczyną tego stanu mogą być trzy powody: niedotlenienie lub neuronalny niedobór tlenu, zapalenie tkanki mózgowej wywołane burzą cytokin oraz zdolność wirusa do przenikania bariery krew-mózg. Wszystko to może skutkować majaczeniem. Autopsje zwłok pacjentów wskazują zarówno na objawy niedotlenienia, jak i przypadki, kiedy udaje się wyizolować z tkanki mózgowej same koronawirusy.

Dzisiaj grzeje:

1. Nagle wprowadzono obowiązkowy test na koronawirusa dla Polaków. Niespodziewanie przykre informacje

2. Co się dzieje z Justyną Pochanke? Nikt nie miał pojęcia, smutne doniesienia wyszły na jaw

3. Zakaz przemieszczania się na Boże Narodzenie? Premier Morawiecki zabrał głos w sprawie świąt

Według badaczy majaczenie, deficyty poznawcze i anomalie behawioralne są najprawdopodobniej wynikiem ogólnoustrojowej reakcji zapalnej i stanu niedotlenienia, który również powoduje stan zapalny tkanki neuronalnej i uszkodzenia obszarów takich jak hipokamp.

Do objawów majaczenia należą: zmniejszona świadomość otoczenia, upośledzenie funkcji poznawczych, zmiany w zachowaniu oraz zaburzenia emocjonalne. Delirium jest pierwszym objawem COVID-19 szczególnie u osób po 65. roku życia. Warto mieć się na baczności.

Najlepsze newsy dnia:

  1. 12-letni chłopiec podrzucił szczeniaka do schroniska. Dołączył list wywołujący strumienie łez
  2. Tragiczne wieści z samego rana. Nie żyje wschodząca gwiazda futbolu, przerażający wypadek
  3. Fatalne wiadomości dot. salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Niektóre z nich muszą zostać zamknięte od zaraz
  4. Rząd miał wykupić chryzantemy od sprzedawców. Nagle okazało się, że wielu z nich nie dostanie pieniędzy, powód dobija
  5. Dziś premier oficjalnie ogłosił. Polacy zbyt długo musieli czekać, chodzi o największy szpital
  6. Wyjątkowe odkrycie archeologów zmienia wszystko. Prehistoryczne kobiety też polowały na grubą zwierzynę
  7. Bardzo bliskie spotkanie z morskim stworem. Nagranie "połknięcia" kajakarek podbija internet
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Medonet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News