Osoby z jednym schorzeniem umierają na COVID-19 dwa razy częściej

Osoby z jednym schorzeniem umierają na COVID-19 dwa razy częściej Źródło: pixabay.com 1662222

Wiele osób, które zmarły na COVID-19 w swoich aktach zgonu ma nie tylko odnotowane, że zmarły na koronawirusa, ale też, że cierpiały na choroby współistniejące. Mogła być to przykładowo cukrzyca lub nowotwór, jednak kolejne badania chińskich naukowców wykazały, że w grupie ryzyka nadal znajdują się ludzie z jednym schorzeniem.

COVID-19 nadal zbiera żniwo, szczególnie wśród osób znajdujących się w grupie ryzyka. Wiadomo, kto musi na siebie uważać i powinien dbać o dezynfekcję bardziej niż inni.

Koronawirus nadal niebezpieczny dla osób z jednym schorzeniem, zwiększa ryzyko zgonu dwukrotnie

Badania na koronawirusem wcale nie słabną, SARS-CoV-2 wymaga dogłębnej analizy pod każdym możliwym kątem. Z tego też powodu międzynarodowy zespół badaczy pod kierownictwem Fei Li i Ling Tao z departamentu kardiologii w szpitalu w Xi'an, w Chinach przyjrzał się koronawirusowi oraz danymi zgromadzonymi w szpitalu w Wuhan. Wyniki opublikowano na łamach pisma "European Heart Journal". Okazało się, że osoby z jednym schorzeniem są aż 2 razy bardziej narażone na zgon.

- Zauważyliśmy, że niemal połowa pacjentów, którzy zmarli w wyniku COVID-19 miała wysokie ciśnienie krwi, co było znacznie większym odsetkiem niż (liczba osób z nadciśnieniem), u których stwierdzono łagodny przebieg COVID-19 - napisał Ling Tao. W związku z tym nadciśnieniowcy powinni jeszcze bardziej na siebie uważać.

COVID-19 zagrożeniem nawet dla osób, które leczą nadciśnienie farmakologicznie

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Naukowcy skupili się na danych 2866 pacjentów. Mniej niż 30% pacjentów cierpiało na nadciśnienie. To na tej grupie odbywały się dalsze analizy. 34 z 850 osób chorujących na nadciśnienie zmarło, co daje odsetek 4% zgonów. Z kolei wśród pacjentów bez nadciśnienia zmarły 22 osoby z 2027 badanych, co daje odsetek 1,1%.

Dzisiaj grzeje: 1. Piorunująca diagnoza wstrząsnęła Andrzejem Strzeleckim. Prosi o pomoc, potrzebne są ogromne pieniądze

2. Kobieta przeszła przez prawdziwy koszmar. Rodzina sprzedała ją, aby spłacić dług

Zbadano też, jaką zależność ma w tym przypadku branie leków. Wśród 140 osób z nadciśnieniem tętniczym, które nie miały zamiaru się leczyć w tym kierunku, zmarło 11 (czyli 7,9%). Z kolei u nadciśnieniowców, którzy regularnie brali medykamenty, odsetek ten wynosił 3,2% - zmarły 23 osoby na 710 badanych.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Piorunująco szybka metoda na placki ziemniaczane, bez uciążliwego tarcia tarką. Istnieje bajecznie prosty, lepszy sposób
  2. Żona Kamila Stocha pokazała makabryczne zdjęcie. Trudno na nie patrzeć dłużej niż 25 sekund
  3. Okradł dzieci i im groził. Gdy policjanci zobaczyli sprawcę zaniemówili, powalająca sprawa z północnej Polski
  4. 2 ogniska koronawirusa w dużym polskim mieście. Sytuacja jest poważna
  5. Starsza pani pomyliła kartonowy znak telefonu z ekranem dotykowym. Wasza babcia też by tak zrobiła?
  6. Aktor „Klanu” ma już tylko jedną prośbę. Sam nie jest w stanie walczyć ze śmiertelną chorobą

Źródło: Rzeczpospolita, Wprost

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News