Covid-19 - niebezpieczny objaw
Pixabay.com RitaE
Monika Majko - 14 Listopada 2020

Najbardziej niebezpieczny objaw Covid-19. Gdy go masz, natychmiast szukaj pomocy

Covid-19 paraliżuje niemal cały świat, a lekarze ostrzegają przed niebezpiecznymi skutkami zakażenia koronawirusem. Specjalista wskazał, który objaw choroby jest najgroźniejszy.

Covid-19 może zaatakować każdego, bez względu na wiek czy płeć, a przebieg choroby potrafi być bardzo różny pomiędzy poszczególnymi pacjentami. Specjalista wskazał, który objaw zakażenia jest najbardziej niebezpieczny. Gdy się pojawi, lepiej od razu zgłosić się do lekarza.

Covid-19 zabił już ponad 1,21 miliona ludzi

Pandemia koronawirusa zbiera śmiertelne żniwo niemal na całym świecie, do tej pory na COVID-19 zachorowało niemal 47 milionów ludzi, a ponad 1,21 milionów osób zmarło w wyniku zakażenia. 3 listopada br. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 19 364 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem na terenie naszego kraju.

Jerzy Owsiak usłyszał wyrok. Jerzy Owsiak usłyszał wyrok. "Świat się zmienia na naszych oczach"Czytaj dalej

- Mamy 19 364 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2959), śląskiego (2407), wielkopolskiego (2114), małopolskiego (2106), dolnośląskiego (1964), pomorskiego (1317), lubelskiego (1290), łódzkiego (1110), podkarpackiego (929), warmińsko-mazurskiego (565), świętokrzyskiego (551), kujawsko-pomorskiego (551), zachodniopomorskiego (454), opolskiego (445), podlaskiego (316), lubuskiego (286). Z powodu COVID-19 zmarło 31 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 196 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 414 844/6 102 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe) - przekazał we wtorek resort zdrowia.

O przebiegu pandemii w Polsce wypowiedział się ostatnio prof. Andrzej Fal z Kliniki Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych szpitala MSWiA, który był gościem w programie TVN24 "Wstajesz i wiesz". Zdaniem specjalisty, obecnie w kraju "przeżywamy coś w rodzaju historii konia trojańskiego".

– Tym koniem trojańskim dla naszego systemu było otwarcie szkół na taką skalę, na jaką to się stało – tłumaczy prof. Andrzej Fal.

Ekspert zaapelował, o zakrywanie ust i nosa, zachowywanie odpowiedniego dystansu i dezynfekowanie rąk, ponieważ według profesora "w dalszym ciągu proste środki zaradcze działają, sprawdzają się". Specjalista podkreślił, że "musimy też obserwować siebie, jeżeli będziemy zakażeni, by wiedzieć, kiedy jest to na tyle poważne, by zgłosić się do lekarza".

– Wiemy, że mniej więcej 75-80% wszystkich, którzy przechodzą infekcję SARS-CoV-2, chorobę COVID-19, przechodzi ją bezobjawowo lub prawie bezobjawowo. Takie osoby nie mają konieczności pobytu w szpitalu, a czasami wręcz nie mają konieczności kontaktu z lekarzem – mówił prof. Fal w programie na antenie TVN24.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Zauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoZauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoCzytaj dalej

Prof. Andrzej Fal wskazał, że duszności to najgroźniejszy objaw COVID-19

Wiadomo, że COVID-19 największe zagrożenie stanowi dla osób starszych oraz tych z chorobami współistniejącymi. Choroba może stanowić zagrożenie zdrowia i życia również dla innych. Prof. Fal przypomniał, jakie są najbardziej oczywiste objawy zakażenia oraz wskazał jeden z nich, który jest wyjątkowo niebezpieczny.

– Wszyscy, którzy chorowali, mieli w którymś momencie albo stan podgorączkowy, albo przynajmniej jednodobową wysoką gorączkę. Coraz więcej osób mówi, że miało zaburzenia węchu i smaku, coraz więcej osób miało ból mięśni i klatki piersiowej, kaszel. To typowe objawy – wyliczał specjalista.

– Chciałbym uczulić co do jednego objawu, który być może jest niedoceniany, bo dziwniej brzmi. Chodzi mi o duszność. To jest subiektywne odczucie pacjenta, że brak mu tchu, że gorzej mu się oddycha niż wczoraj. Ma też przyspieszony oddech, generalnie ma kłopoty z oddychaniem – dodał profesor.

Dzisiaj grzeje:

1. Mamy potwierdzenie, koronawirus w kościele. Sanepid pilnie szuka wiernych

2. Michał Wiśniewski zdradził imię 5. dziecka. Fani wprost oniemieli, wspiął się na wyżyny kreatywności

3. Zrobiła z pozoru zwykłe zdjęcie grobu. Kiedy w domu przyjrzała się bliżej, zamarła, przerażający szczegół

Prof. Andrzej Fal apeluje, by w przypadku zauważenia u siebie kłopotów z oddychaniem natychmiast zgłosić się o pomoc do lekarza. Duszności to według niego "najbardziej niebezpieczny i niestety najbardziej rozwijający się objaw przy COVID-19"

- Tak jak wszystkie inne objawy - kaszel, gorączkę - można leczyć w domu, nalegałbym, by mając istotną duszność, utrudnienie oddychania, natychmiast szukać pomocy lekarskiej - zaapelował prof. Fal.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Choroba, która praktycznie nie daje objawów. Jej powikłania są śmiertelnie niebezpieczne
  2. Biały lew i biała tygrysica zostali rodzicami. Ich dzieci są niezwykłe
  3. Nagłe, niewyobrażalnie smutne wiadomości. Nie żyje zasłużona Polka, odeszła na wieczną służbę
  4. Agata Duda wprawiła wszystkich w osłupienie. Ciężko uwierzyć, co zrobiła podczas uroczystości
  5. Mama przyszła odwiedzić grób 4-letniego synka, nie zastała nagrobka. Bulwersujące, do czego doszło
  6. Dr Mercola opublikował ranking 30 najzdrowszych produktów spożywczych świata. Zaskoczył wszystkich, warto zmienić jadłospis?
  7. Od poniedziałku gigantyczna zmiana na rynku mięsa. Hodowcy przerażeni
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Radio Zet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News