Funkcjonujące w Polsce radary meteorologiczne zarejestrowały dziwną smugę. Bardziej od niej samej zdumiewa to, co po sobie pozostawiła – tajemnicze „chaffy”.

Smuga przemieszczała się od zachodniego Pomorza po Mazowsze. Została zarejestrowana 31 maja w godzinach popołudniowych i wieczornych. Widok z radarów meteorologicznych IMGW wykluczył możliwość opadów.

Najprawdopodobniej były to zakłócenia generowane przez system obrony pasywnej. Konkretnie – wyrzutnie z pociskami, w których wyposażeniu są „chaffy” – metalizowane dipole. Zazwyczaj wykonane są z włókna szklanego lub tworzywa sztucznego.

Przeznaczeniem „chaffów” jest ukrywanie przelotu samolotu przed radarami. Wywołują one  zakłócenia pasywne. Dzięki temu, w odróżnieniu od np. deszczu, sygnał elektromagnetyczny wysyłany przez radar, nie wraca do jego anteny.

Niestety, „chaffy” stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego. Zanieczyszczają wodę i mogą być trucizną dla dzikich zwierząt. Zjawisko jest szczególnie niebezpieczne, kiedy, tak jak w tym przypadku, „chaffy” zrzucane są w dużych ilościach.

Ostatni opad dotyczył bardzo dużej powierzchni – nawet kilkudziesięciu tysięcy kilometrów kwadratowych. Dojść do niego mogło w związku z międzynarodowymi ćwiczeniami na Bałtyku – Baltops 17. Nie dowiemy się jednak, co dokładnie ukryć miały „chaffy”.

Tak wyglądają wspomniane „chaffy”.

fot. pprune.org

...

Zobacz również