W narracji obozu rządzącego dziś Polską, niemal wszystkie pieniądze pochodzące z Niemiec i trafiające do organizacji politycznych i pozarządowych – są złem. Okazuję się, że prezes Prawa i Sprawiedliwości nie zawsze był tak sceptycznie nastawiony do zagranicznych środków finansowych. Przypomniano jego mało znany, dawny cytat, który pokazuje, że liczył na pieniądze od Niemców. 

W 2014 roku na jaw wyszły informacje, jakoby pierwsza partia Donalda Tuska, Kongres Liberalno-Demokratyczny założono za pieniądze od CDU. Były premier miał wtedy pożyczyć od Niemców ok. miliona złotych. W tamtym czasie Jarosław Kaczyński nie widział nic złego, w rzucanych przez siebie oskarżeniach, a jego stronnictwo posądzało Platformę o realizowanie obcego interesu.

Teraz korespondent brytyjskiego „Guardiana”, Christian Davies udostępnił na Facebooku zadziwiające zdjęcie. Chodzi o fragment książki Rafała Pankowskiego opowiadający o tym, jak Jarosław Kaczyński próbował znaleźć źródła finansowania swojego pierwszego ugrupowania – Porozumienia Centrum. Źródłem są fragmenty książki Michała Karnowskiego i Piotra Zaremby „O dwóch takich… Alfabet braci Kaczyńskich”.

– Nie zaprzeczam temu, że liczyłem na wsparcie zachodniej chrześcijańskiej demokracji. Niestety twarde polskie prawo zabraniało finansowania partii politycznych z zagranicy – powiedział Kaczyński w kontekście pieniędzy od niemieckiej partii CDU (Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna Niemiec, niem. Christlich Demokratische Union Deutschlands).

Słowa krytyki oprócz dzisiejszej postawy względem lat poprzednich, ściągnął na prezesa PiS fakt, że chrześcijańsko-demokratyczny charakter jego partii miał być między innymi wynikiem chęci otrzymania pieniędzy na swoją działalność. Dziś temat ten jest zapewne tabu. Prawo i Sprawiedliwość konsekwentnie nagłaśnia sprawy finansowania polskich organizacji pozarządowych i politycznych przez ludzi zza granicy, przypinając im metkę mniej polskich i wrogich racji stanu.

ZOBACZ TAKŻE 

https://www.youtube.com/watch?v=1CuF_GBTFOQ

źródło: crowdmedia.pl

...

Zobacz również