Polski ambasador w Londynie przebywał z dwudniową wizytą w stolicy Irlandii Północnej w związku ze wzrostem antypolskich nastrojów na Zielonej Wyspie. 

W okresie ostatnich 12 miesięcy irlandzka policja zanotowała blisko 150 rasistowskich incydentów wymierzonych w mniejszość polską tj. pobicia na tle rasistowskim, podpalenia domów i lokali należących do Polaków oraz przemoc słowna.

W związku ze wzrostem rasistowskich incydentów wymierzonych w Polaków (rok wcześniej było ich zaledwie 39) polski ambasador, Witold Sobkow,  przebywał z dwudniową wizytą w stolicy Irlandii Północnej, podczas której spotkał się z burmistrzem Belfastu i poszkodowanymi Polakami.

Sobkow spotkał się także z irlandzkim wicepremierem oraz ministrem sprawiedliwości, którzy po spotkaniu wydali oświadczenie podkreślające „pozytywny wkład polskiej społeczności mieszkającej w Irlandii Północnej”.

Podsumowaniem wizyty polskiego ambasadora w Irlandii Północnej było jego wezwanie do irlandzkich władz do intensywniejszej koordynacji akcji zwalczania rasizmu i nacjonalizmu. Sobkow wystosował także wezwanie do irlandzkiej Polonii do lepszej integracji z lokalną społecznością.

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh, źródło: rp.pl

...

Zobacz również