W ostatnich latach obserwuje się coraz większy i szybszy wzrost niepokojącego zjawiska – nastolatkowie, dla sławy w internecie, ludzie popełniają przestępstwa, a nawet samobójstwa. Wszystko dla „lajków” i uznania wirtualnych znajomych.

Z ogromnym postępem technologicznym wiąże się wielka odpowiedzialność. Osiągnięcia ludzkości w dobrych rękach mogą przynieść wiele dobrego, jednak gdy dostęp do nowoczesnej technologii mają ludzie, którzy dla sławy w internecie są w stanie posunąć się do wszystkiego, to nie oznacza to nic dobrego.

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają „wirusowe” trendy polegające na robieniu „czegoś śmiesznego” tj. planking (zabawa polegająca na kładzeniu się w miejscu publicznym, na brzuchu, twarzą w dół i z rękami wyciągniętymi wzdłuż ciała, i fotografowaniu się w takiej pozycji) czy szokującego i niebezpiecznego jak na przykład podpalanie się czy obcinanie śpiącym osobom włosów.

To wszystko wydaje się już nie wystarczać coraz większej liczbie internautów, ponieważ posuwają się dalej i popełniają przestępstwa. Zdarzają się także próby samobójcze w celu uzyskania większej ilości śledzących, lajkujących i udostępniających.

Jednym z najbardziej skrajnych przykładów na powyższe jest przypadek Nae Wat Dao, internauty z Bangkoku, który podczas transmisji live na Facebooku wystrzelił z pistoletu w swoją głowę. Mężczyzna przeżył (kula jedynie otarła się o czaszkę), trafił do szpitala, a lokalne władze postawiły mu zarzuty oraz umieściły go w szpitalu psychiatrycznym. Także jego strona na Facebooku, która dzięki jego wyczynowi przeżyła prawdziwy „sukces”, została usunięta wraz ze wszystkimi opublikowanymi materiałami.

Innymi przykładami niebezpiecznych zachowań dla sławy w internecie są Jaime Castano z USA, który podpalił jednego ze swoich znajomych, a wszystko uwiecznił na nagraniu czy nastolatka z Ohio, która zamiast pomóc gwałconej przez bandytę koleżance, postanowiła przeprowadzić transmisję live na jednym z portali społecznościowych.

https://www.youtube.com/watch?v=ik2jGNbcaJg

Przykładów na niebezpieczny trend jest w sieci mnóstwo i ciągle przybywa nowych. Według Judith Edersheima, dyrektor Center for Law na Uniwersytecie Harvardzkim, zjawisko które obserwujemy jest dosyć łatwe do wyjaśnienia. Internauci, których ogromną część stanowią nastolatkowie, są na etapie rozwoju psychicznego gdzie dla człowieka najbardziej liczy się uznanie otoczenia. Wraz z postępem technologicznym umożliwiającym dotarcie do większej ilości odbiorców niż kiedykolwiek wcześniej, zjawisko będzie przybierać na sile, ponieważ dla uzyskania uznania będzie trzeba się posuwać coraz dalej.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: unilad

...

Zobacz również