Rocznica stworzenia Chanel No 5. Kiedy powstały najsłynniejsze perfumy świata?

Rocznica stworzenia Chanel No 5. Kiedy powstały najsłynniejsze perfumy świata? Źródło: pixabay.com/Tatutati

Coco Chanel No 5 - kim była twórczyni słynnych perfum? Mają one prawie sto lat, a wciąż kochane są przez miliony kobiet na całym świecie. Marka, którą stworzyła, kojarzy się z luksusem, klasyką i seksapilem, to ona zrewolucjonizowana świat mody damskiej. Coco Chanel nie osiągnęłaby takiego sukcesu, gdyby nie perfumy Chanel No. 5.

Coco Chanel No 5 to zapach, który zapoczątkował olbrzymi sukces przedsiębiorstwa francuskiej projektantki. 

Coco Chanel, a właściwie Gabrielle Bonheur Chanel, urodziła się 19 sierpnia 1883 roku. Jej przydomek pojawił się już na początku XX wieku, kiedy będąc młodą kobietą występowała jako piosenkarka w kawiarniach i, mimo iż nie potrafiła śpiewać, nadrabiała swoich temperamentem. W 1919 roku założyła dom mody pod marką Chanel. Zrewolucjonizowała ówczesną modę, to za jej sprawą popularne stały się ubrania o prostych krojach na bazie dzianin bez konieczności chodzenia w gorsecie. Paryżanki oszalały na jej punkcie.

Coco Chanel No 5 - historia jednych perfum

Zapach Coco Chanel No. 5 stał się najpopularniejszym produktem marki. Jego formuła została opracowana już w 1921 roku. 

Chanel No. 5 to kompozycja około osiemdziesięciu składników, główne to: jaśmin, róża, irys, wanilia i olejek sandałowy. Nazwa perfum nie jest przypadkowa, była to piąta próbka podczas opracowywania zapachu. Ponadto cyfra pięć była ulubioną liczbą projektantki. 

Pierwsze flakony perfum trafiły do najlepszych klientów na Boże Narodzenie w ramach prezentu, za rzeczywisty początek sprzedaży uznaje się roku 1922. Na rynku pojawiły się one właśnie 5 maja, w tym roku będziemy obchodzili ich 97 rocznicę wprowadzenia do sprzedaży. Mniej więcej co dwadzieścia lat zapach jest lekko modyfikowany, by wpasowywał się do współczesnych czasów. Jedną z osób, które już na początku upodobały sobie Chanel No. 5 była Marilyn Monroe.

Coco Chanel - perfumy: Mademoiselle, czy Noir

Chanel od lat jest jednym z najważniejszych domów mody, uważanym za wyznacznik w kwestii trendów, a także jedną z najbardziej luksusowych marek na świecie. Wartość marki wycenia się na około 20 milionów dolarów.

 - Rynek produktów luksusowych we Francji to 262 miliardy euro w roku 2017. A Francja, dzięki przedsiębiorstwom będącym liderami sektora, jest na pierwszym miejscu by z tego korzystać - donosił jeden z magazynów finansowych. 

Perfumy Chanel to nie tylko No. 5, popularne są również zapachy Chanel Mademoiselle oraz Noir. Te pierwsze, to wersja bardziej codzienna, kwiatowa, łagodna i romantyczna do użytku codziennego. Noir to wersja elegancka i zmysłowa o nutach kwiatowo-drzewnych, która lepiej sprawdzi się na wieczorne wyjścia.

W ofercie domu mody możemy znaleźć wiele perfum zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Choć zapach Chanel No. 5 zdecydowanie jest najchętniej kupowany, to kultowymi można nazwać również perfumy Chanel Chance, Chanel Coco Mademoiselle, Chanel Allure Homme Sport czy Chanel Gabrielle.

  1. Kto jest na Liście Aryi Stark? Wiedzą to najwięksi fani Gry o Tron
  2. Wróciła Gra o Tron. Kim jest Jon Snow i kim dla niego jest Daenerys?
  3. Najlepsze filmy dla kobiet. Babskie wieczory bez nich się nie obejdą
  4. Czy Arya i Gendry będą razem? Wstrząsające teorie fanowskie
  5. Czy w Krakowie nad Wisłą można pić piwo? Wielu będzie zaskoczonych
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News