Co zrobił Lech Kaczyński dla Polski? Odwieczny spór polityków
Bartłomiej Chudy - 15 Grudnia 2018

Co zrobił Lech Kaczyński dla Polski? Odwieczny spór polityków

Co zrobił Lech Kaczyński dla Polski? To pytanie wciąż, ponad 8,5 roku po tragicznej śmierci prezydenta Polski w katastrofie smoleńskiej, nakręca podziały na polskiej scenie politycznej.

Co zrobił Lech Kaczyński dla Polski? To pytanie jak mantra wraca do dyskursu w krajowej, ale i lokalnej polityce. Wystarczy wspomnieć kolejne pomniki, ulice, place czy skwery, którym nadawany jest za patrona właśnie były prezydent Polski. Nieśledzący do tej pory politycznej kariery Lecha Kaczyńskiego muszą w tym miejscu zdać się na trudną ocenę tego polityka.

Ocena prezydentury Lecha Kaczyńskiego

Była głowa państwa uważana jest przez środowisko PiS za znakomitego lidera i patriotę, który reprezentował za granicą silną, niezależną Polskę. Zgoła odmiennego zdania jest środowisko Platformy Obywatelskiej i szeroko rozumianej lewicy, dla których kadencja prezydenta Kaczyńskiego kojarzy się z brakiem porozumienia i psuciem wizerunku Polski na arenie międzynarodowej.

Co zrobił Lech Kaczyński dla Polski?

Zdaniem publicysty Cezarego Michalskiego jego wizerunek został "wyprodukowany zaraz po katastrofie w Smoleńsku przez ludzi pragmatycznych i zdeterminowanych, którzy dokonali transmutacji ówczesnych szlachetnych emocji (współczucie, szok, podstawowa jedność wokół instytucji i symboli państwa) w substancję tzw. smoleńskiego zamachu". Sam zaś jego prezydenturę ocenił jako "nieudolną, słabą, niedecyzyjną".

Rząd Lecha Kaczyńskiego

Abstrahując od politycznych stron sporu, który podgrzała jedynie katastrofa smoleńska, należy przypomnieć, że tuż przed feralnym lotem Kaczyński miał niskie poparcie, a wysoki współczynnik niezadowolenia. Źle jego pracę oceniało aż 68 proc. ankietowanych - wynikało z sondażu dla se.pl kwietniu 2010 roku. Niewiele gorzej oceniano wtedy jedynie Sejm. Prezydentura Kaczyńskiego przypadała na rządy Kazimierza Marcinkiewicza, Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska. Przy rządach pierwszej dwójki skorzystał z narzędzia weta jeden raz, podczas gdy w 2,5 roku rządu Donalda Tuska wetował ustawy rządu PO-PSL 17 razy. Wśród prezydenckich wet należy wymienić propozycje zmian: kodeksu cywilnego, założeń KRRiT, czy weto w sprawie pakietu reform służby zdrowia.

Lech Kaczyński desygnował Tuska

Dawni przeciwnicy z wyborów na prezydenta Polski spotykali się na szczytach krajowej polityki dość długo. Po zawirowaniach w rządzie PiS, Samoobrony i Ligi Polskich Rodzin - wobec braku uchwalenia ustawy budżetowej nie skorzystał z prerogatywy - skrócenia kadencji. Podpisał ustawę o rozwiązaniu Sejmu jesienią 2007 roku .DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Maciej StuhrNa celowniku PiS: Gwiazdy, które naraziły się władzy [ZDJĘCIA]Czytaj dalej
Nowe wybory parlamentarne przyniosły nowy układ w parlamencie. Władzę przejęła koalicja Platformy Obywatelskiej (największy klub) i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Kaczyński desygnował w takim następstwie wydarzeń na premiera Donalda Tuska.

Sukcesy Lecha Kaczyńskiego

Za sukces w prezydenturze Lecha Kaczyńskiego środowiska konserwatywno-prawicowe uznają m. in. zainicjowanie budowy gazoportu w Świnoujściu, odbudowę koncepcji Międzymorza i nieprzejednaną politykę wobec Rosji. Jego wyprawa do Gruzji w czasie jej wojny z Rosją uchodzi za przejaw bohaterstwa i braterstwa, ale zarazem za przykład złamania wszelkich zasad bezpieczeństwa.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Jarosław Kaczyński: Lech Wałęsa to jego największy wróg. Wiemy dlaczego
  3. Ojciec Kaczyńskich o synach mówił bardzo źle! Wstrząsające słowa
  4. Czy Lech Kaczyński był profesorem? Nigdy się nie chwalił
Leszek MillerRodzinne tragedie polityków [ZDJĘCIA]Czytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News