Nabijał ludzi na pal, gotował żywcem, a potem ich rodzinom kazał...

Nabijał ludzi na pal, gotował żywcem, a potem ich rodzinom kazał...

Jego historia jest zatrważająca i budzi grozę. To zwyrodnialec, o którym świat nie może zapomnieć. Gotował ludzi żywcem, nabijał na pal i robił jeszcze gorsze rzeczy. Poznajcie jego historię.

Jest inspiracją dla wielu pisarzy, reżyserów i historyków. Wszyscy rozwodzą się nad jego historią i metodami, jakimi sprawował władzę. To na jego wzór stworzono postać Draculi. Mowa oczywiście o Vladzie Tepesie zwanym Palownikiem. Jego postać wzbudza grozę do dnia dzisiejszego. Hospodar Wołoszczyzny zasłynął ze swoich bestialskich czynów. Urodził się w Sighișoara na terenie dzisiejszej Rumunii. Jego ojciec Vlad Diabeł znany był z brutalnego traktowania swoich poddanych. Na jego życie i psychikę wpłynęły okropne wydarzenia z jego dzieciństwa. Brutalnie zamordowano jego ojca i żywcem pogrzebano jego braci, a on był tego wszystkiego świadkiem.

Bestia z Wołoszczyzny

Po latach powrócił do ojczyzny i odzyskał władzę dzięki Janowi Hunyadyowi z Węgier. Doświadczony krwawymi i bestialskimi wydarzeniami przez swoich wrogów, postanowił robić to samo, by sprawować władzę. Rządy zaczął od masakry wielkich bojarów oraz wymordowania kupców saskich w odwecie za utrzymywanie stosunków z wołoską opozycją. Mszcząc się za swoje krzywdy, palił całe miasta, wbijał na pal swoich przeciwników, gotował ich żywcem, a później rodzinie kazał jeść to co z nich zostało. Krew, martwe ciała i brutalne akty przemocy były dość powszechne, ale według Vlada tylko tak można było utrzymać władzę. Jak podają przekazy, w ciągu dziesięciu lat swojego panowania zabił około 50 tys. osób.

To poczatek końca

Palownik utracił władzę na chwilę,, po czym znowu ją odzyskał, ale tylko na rok. Mający dość jego rządów bojarzy, zabili go i położyli kres bestialskim rządom Vlada Draculi. Ludzie zapamiętali go jako okrutnego władcę i niewątpliwie taki był, chociaż chciał uchronić swoje państwo przed agresywną polityką swoich wrogów czyli Węgier i Turcji. Licznymi wojnami i krwawymi rządami ostatecznie doprowadził Wołoszczyznę do jej powolnego upadku i uzależnienia od Osmańskiej Turcji. Vlad Tepes/wikimedia commons Palowanie Vlada Palownika/wikimedia commons Źrodło: cozahistoria.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News