Stało się! Ordynacja wyborcza nie będzie już taka jak wcześniej. Nocna szokująca decyzja Sejmu wstrząsnęła Polską.

Prawo i Sprawiedliwość dopięło swego. W czwartek nocą uchwalono zmiany Kodeksu wyborczego. Co prawda partia rządząca nie wprowadziła najbardziej kontrowersyjnych zmian. Jednak i tak część z nich szokuje.

ZOBACZ TAKŻE: Polityczne TSUNAMI. PiS zmiótł obecne wybory z…

Za głosowało 234 posłów (oprócz PiS ustawę poparło także koło Wolni i Solidarni). Przeciwnych zmianom w ordynacji było 199 posłów (Platforma Obywatelska, Kukiz’15, Nowoczesna, PSL, a także koło Europejskich Demokratów).

Czwartkowemu głosowaniu towarzyszyło duże zamieszanie. Opozycyjni posłowie alarmowali, że mieli ponad 100 poprawek do zapoznania się na chwile przed jego rozpoczęciem. Marszałek Sejmu nie widział w tym nic dziwnego.

Szokująca decyzja Sejmu tuż przed wyborami samorządowymi

W Sejmie miało miejsce kilkadziesiąt głosowań. Zgodzono się na wydłużenie kadencji w samorządach do 5 lat (już od przyszłych wyborów) i pozostawienie jednomandatowych okręgów wyborczych w tych gminach, gdzie jest do 20 tys. mieszkańców.

Nie będzie natomiast głosowania korespondencyjnego. O to apelowało środowisko osób niepełnosprawnych. Dodatkowo zmieniono definicję znaku głosowania i wprowadzono dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Duże wątpliwości budzą prace nad zmianami w ordynacji.

Swoje obawy wyraził poseł PO Arkadiusz Myrcha. Jego zdaniem w przypadku prac nad kodeksami, powinno być dwa tygodnie przerwy między sprawozdaniem a drugim czytaniem. Poseł wyraził swoje zdanie w tej sprawie na Twitterze.

ZOBACZ TAKŻE: UJAWNIONO! PiS przygotował szturm. Unia nie może wyjść…

A tu 7 i 13 grudnia. Łamiąc prawo, PiS ustala reguły wyborcze. Skandal – stwierdził Myrcha.

PiS zmianami w ordynacji wprowadza chaos

Zmiany, przegłosowane przez rządzącą partię, krytykuje nie tylko opozycja. Duże zastrzeżenia ma także Państwowa Komisja Wyborcza. Zdaniem jej członków poważne zmiany w ordynacji zaledwie rok przed wyborami samorządowymi spowoduje duży chaos. Organizacja skomplikowanego głosowania będzie bardzo utrudniona.

Źródło: gazeta.pl

...

Zobacz również

Na co Polacy wydają pieniądze z 500 plus? Fakty zaskakują! [ZDJĘCIA]

9 największych kompromitacji rządu PiS