Co to jest zapaść?
Pixabay.com/pexels
Sara Osiecka - 20 Marca 2019

Co to jest zapaść? Groźne objawy zapaści

Co to jest zapaść? Każdy powinien to wiedzieć, bo objawy zapaści łatwo przeoczyć lub uznać za chwilowy stan, który szybko minie. Jeśli pomoc szybko nie zostanie udzielona, zapaść może doprowadzić nawet do śmierci.

Co to jest zapaść? To bardzo groźny dla życia stan niewydolności krążeniowej, w którym zostaje zmniejszony dopływ krwi do mózgu. Niedotlenienie najważniejszego narządu i ciągle zmniejszające się ciśnienie krwi wymagają natychmiastowej interwencji lekarza. Szybka pomoc jest kluczowa, aby osoba z zapaścią przeżyła atak i zachowała pełną sprawność.

Co to jest zapaść i jakie są jej objawy?

Zapaść krążeniowa, inaczej nazywana zapaścią sercową lub sercowo-naczyniową, polega na obniżeniu ilości krążącej krwi w stosunku do pojemności naczyń krwionośnych, które z kolei bardzo się rozszerzają. Ciśnienie krwi zaczyna się obniżać i coraz mniej dociera jej do mózgu.

To bardzo niebezpieczny stan, który objawia się osłabieniem, silnym pragnieniem, słabo wyczuwalnym i przyśpieszonym tętnem, niskim ciśnieniem krwi, a nawet omdleniami. Do tego skóra jest blada lub sina, występuje także zimny pot, zwłaszcza na twarzy.

Zanim jednak wystąpią powyższe objawy, organizm daje znać, że dzieje się coś niedobrego. Należą do nich zawroty głowy, duszność, ból w klatce piersiowej, mrowienie kończyn górnych i dolnych (zwłaszcza dłoni), nudności oraz wymioty. Do tego można zaliczyć także uczucie lęku i napady paniki.

Co może spowodować zapaść?

Skutki zapaści mogą być fatalne, dlatego warto wiedzieć, jak się jej wystrzegać. Najczęściej do zapaści dochodzi, gdy osoba cierpiała z powodu wyjątkowych wymiotów i biegunki, które doprowadziły do odwodnienia organizmu. Podobnie działają niektóre zatrucia.

Inną przyczyną zapaści może być krwotok powstały w skutek rany lub zabiegu chirurgicznego. Stanom sprzyjają także choroby układu krążenia, takie jak na przykład zakrzepica albo choroby zakaźne, jak gorączka Denga.

Warto uważnie czytać ulotki wszystkich lekarstw, ponieważ niektóre z nich mogą wywołać zapaść jako skutek niepożądany. Wtedy koniecznie należy skonsultować zażywanie medykamentu z lekarzem i trzeba bacznie obserwować reakcje organizmu, zwłaszcza na godzinę po zażyciu leku.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News