Co to jest Internet 5G? Rewolucyjna technologia już w Polsce

Co to jest Internet 5G? Rewolucyjna technologia już w Polsce Źródło: Pixabay.com/fancycrave1

5G jest ostatnio jednym z najpopularniejszych tematów wśród pasjonatów technologii. Wiele osób jednak nie wie, czym jest ten rodzaj sieci i jak wpływa na działanie Internetu.

Szybki Internet, który pozwala na płynne oglądanie filmów, ściągnie treści czy granie bez przeszkód to ważny element każdego domu. W pracy także o wiele łatwiej można wykonywać swoje obowiązki, gdy transfer danych jest odpowiedni. 5G ma pomóc właśnie w takich sytuacjach.

5G powoli zdobywa Polskę. Coraz więcej osób korzysta z rewolucyjnej technologii

Na polskim rynku zaczynają się pojawiać urządzenia, które są przystosowane do odbierania nowego typu sieci - dzięki bezprzewodowemu systemowi przesyłania danych. Sieć 5G ma pozwolić na bardzo szybkie przesyłanie danych: ich prędkość ma osiągnąć 20 Gb/s, czyli około 2,5 gigabajtów na sekundę. Taki wynik wielokrotnie przewyższa dotychczasowe 4G/LTE, które pozwalało na transfer danych z prędkością 300 megabajtów na sekundę.

Różnica w szybkości pobierania danych będzie ogromna, powinny także zniknąć problemy z długim ładowaniem się filmów oglądanych online i inne niedogodności, które sprawiają, że surfowanie po Internecie bywa bardziej uciążliwe niż przyjemne. Nowa technologia ma to zmienić dzięki ogromnej prędkości transferu danych.

Szybki internet spowoduje wiele problemów?

Aby sieć 5G mogła funkcjonować, potrzebne są specjalne anteny zbudowane na stacjach BTS. Już na tym etapie pojawiły się pierwsze problemy. Podczas pomiaru gruntów okazało się, że geodeci przekraczają granice prywatnych działek. Zdezorientowani właściciele posesji nie wiedzieli, co się dzieje, jednak sytuację udało się szybko załagodzić. 

Niepokojąca jest także kwestia promieniowania przez fale radiowe. W tej chwili ich ilość nie zagraża zdrowiu człowieka, jednak nadajników wkrótce przybędzie. Wszystko przez to, że sieć 5G wysyła bardzo krótkie sygnały, więc nadajników powinno być dużo. To znaczy, ze także nasilenie promieniowania będzie intensywniejsze. Może się okazać, że nagły wzrost fal radiowych w otoczeniu jest bardzo niebezpieczny dla organizmów ludzi. Do tej pory ich szkodliwość była opisywana jako znikoma, jednak dotyczy to obecnej ilości nadajników. 

Następny artykuł